Głusk: Mistrzowie Ortografii 2017


Daria Stasiak i Kinga Sus zostały tegorocznymi Mistrzyniami Ortografii w gminie Głusk. W Gminnym Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym, który odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Prawiednikach wzięli udział zwycięzcy eliminacji szkolnych z Kalinówki, Mętowa, Prawiednik i Wilczopola.

Zadaniem uczestników finałowych zmagań było napisanie dyktanda, które przygotowały koordynatorki konkursu – Beata Jeleniewska i Anna Krysa z PSP w Prawiednikach. W jednym z tekstów znalazł się fragment: „Lato to przepiękna, niezwykła pora roku. Rozejrzyj się uważnie wokół siebie, a zobaczysz niepowtarzalne i niewyobrażalne krajobrazy. Wśród różnorodnych lasów rozpościerają się łany zbóż. Wybujała pszenica złoci się od słońca, sprężyste żyto dumnie wznosi swe kłosy, a owies powiewa swoją wiechą niczym chorągiewką na wietrze”.

Spośród młodszych uczniów z klas II – III najlepiej poradziła sobie Daria Stasiak z Wilczopola, a w kategorii starszych klas podstawówek najlepiej dyktando napisała Kinga Sus z Kalinówki. Jury przyznało też wyróżnienia, które w młodszej kategorii otrzymali Oliwia Gęca z Wilczopola, Piotr Ciołek z Prawiednik, Nikola Iwan, Emilia Grzechuła i Lena Chróścik z Kalinówki oraz – wśród starszych uczniów – Filip Czupryn i Patrycja Urbańska z Wilczopola, Justyna Płaza z Mętowa, Zofia Świerszcz z Prawiednik i Agata Chmiel z Kalinówki.

Poziom ortograficznej rywalizacji był wysoki i wyrównany. Uczestnicy finału popełnili najmniej – 5, a najwięcej – 10 błędów.

(fot. PSP w Prawiednikach)