Głusk: Większa szkoła z halą sportową w Kalinówce


Gmina Głusk rozpoczyna kolejną ważną inwestycję. Właśnie ogłosiła przetarg na rozbudowę szkoły w Kalinówce i czeka na decyzję w sprawie przyznania na ten cel dotacji z funduszy unijnych.

Rozbudowa budynku szkolnego jest niezbędna ze względu na rosnącą liczbę uczniów. – Rocznie mamy ich o 50 – 60 więcej i nie jest to krótkotrwały trend, a raczej stała tendencja. Dlatego do najnowszej części istniejącego obiektu chcemy dobudować jedną kondygnację i dodatkową część z pomieszczeniami dydaktycznymi, a także wybudować od podstaw salę sportową z prawdziwego zdarzenia. Na razie szkoła ma tylko niewielką salę o charakterze bardziej rekreacyjnym niż sportowym – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz.

Na dobudowanym piętrze będzie ponad 250 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, a w dodatkowym skrzydle kolejne ponad 2 tysiące. Z kolei w sali sportowej będzie boisko o wymiarach 12 x 24 metry, z widownią na 90 miejsc, antresolą, szatniami i łazienkami oraz siłownią, salą do gimnastyki korekcyjnej i widokową antresolą. Żeby ograniczyć koszty utrzymania, budynek będzie wyposażony w panele fotowoltaiczne i pompy ciepła, dzięki którym koszty energii, ogrzewania i podgrzewania wody będą mniejsze od standardowych.

Inwestycja została podzielona na trzy etapy, z których najszybciej, bo do połowy sierpnia przyszłego roku, ma być dostawiona nowa części budynku. Do końca września, również 2018 roku, ma potrwać budowa nowej kondygnacji, a sala sportowa ma być gotowa w połowie sierpnia 2019.

Oferty firm, które chcą zrealizować te inwestycje są przyjmowane do 4 września. Wójt gminy Głusk liczy, że najpóźniej w październiku wyjaśni się czy gmina otrzyma na ten cel dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. – Na razie nasz wniosek przeszedł etap formalny, ale czekamy jeszcze na ocenę merytoryczną. Mamy nadzieję, że zgodnie z planem najbardziej potrzebną część projektu, czyli dodatkowe pomieszczenia dydaktyczne, uda się przygotować przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego 2018 – 2019 – prognozuje Jacek Anasiewicz.

Szacuje się, że realizacja planów inwestycyjnych w szkole w Kalinówce może kosztować około 13 milionów złotych, z czego do 85 procent kosztów netto samorząd może pozyskać z RPO.

411x0_zs-kalinowka-rodzinnie-11_1