Głusk: Z ortografią za pan brat!


Uczennica Zespołu Szkół w Mętowie została laureatką Ogólnopolskiego Dyktanda Młodych, organizowanego przez Koło Edytorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Kinga Wierzbicka z klasy IIIa zajęła pierwsze miejsce w kategorii gimnazjalistów.
W organizowanych już po raz ósmy zmaganiach, które odbyły się w czwartek 11 maja na KUL, wzięło udział około 200 gimnazjalistów, licealistów i studentów. Wszyscy pisali ze słuchu ten sam tekst pod tytułem „Znaszli ten kraj…”. „Takim pytaniem wiceprezes Zrzeszenia Nauczycieli Polonijnych – wielbicielka twórczości Boya-Żeleńskiego – przywitała zebranych w auli obcokrajowców, którzy przyjechali na 23. Lato Polonijne. W ponad stuosobowej grupie gości z zagranicy widać było zarówno Europejczyków, jak i Afroamerykanów oraz śniadolicych autochtonów z Dalekiego Wschodu. Przed nimi było nie lada wyzwanie: co najmniej 3-, ale i 4- oraz 5-tygodniowe kursy języka polskiego. Wszystkich czeka wytężona praca, bo to nie quasi-szkółka”. To tylko fragment konkursowego zadania, które zdaniem opiekunów najmłodszych uczestników, było bardzo wymagające.

Kinga Wierzbicka poradziła sobie znakomicie i była jedyną laureatką w swojej kategorii wiekowej spoza Lublina.

W czwartkowym dyktandzie ZS w Mętowie reprezentowała również jej koleżanka z klasy Magda Podpora, a obydwie gimnazjalistki do konkursu przygotowywały się przy wsparciu nauczycielki Elwiry Martys-Górnej.