Głusk: Zboże zebrane, czas na dożynki


Rolnicy z gminy Głusk będą świętować zakończenie żniw w niedzielę 3 września w Dominowie. Będzie dziękczynna msza święta, gminne konkursy wieńców, degustacja lokalnych przysmaków i promocja lokalnych artystów.

Korowód złożony z delegacji poszczególnych sołectw utworzy się po 11.00, a funkcje starostów będą w tym roku pełnić Edyta Zając z Kalinówki i Karol Kocemba z Wilczopola Kolonii. To oni przyniosą tradycyjny chleb, wypieczony z tegorocznych zbóż, który podczas południowej mszy świętej zostanie poświęcony, a potem przekazany przedstawicielom władz samorządowych i podzielony między dożynkowych gości.

Podczas rozrywkowej części święta plonów będzie smacznie, antycznie i kolorowo. Zgodnie z wieloletnią tradycją uczestnicy dożynek będą się mogli częstować smakołykami z wiejskiego stołu, który w tym roku zastawią sołectwa i przedsiębiorcy z Prawiednik, Prawiednik Kolonii i Nowin.

Bardzo atrakcyjnie zapowiada się również wizyta Wandali z Kotorowa, którzy na dożynkach rozbiją swój antyczny obóz. Będą w nim pokazywać m.in. dawne stroje i uzbrojenie, częstować germańskimi potrawami z kociołka oraz zachęcać do udziału w warsztatach łuczniczych, władania mieczem i tarczą, garncarskich i tkackich. Odwiedzający obozowisko będą mogli spróbować swoich sił na przykład w wyrabianiu naczyń z gliny i drewna oraz biżuterii.

Część artystyczna to przede wszystkim promocja lokalnych artystów. W tym roku zaprezentują się: Orkiestra Dęta Gminy Głusk, Zespół Tańca Ludowego „Mały Głusk”, dzieci z grupy tanecznej „Domino Jazz”, Młodzieżowy Zespół Wokalny „Wilczopole”, „Kolorowa Kokarda” z Kalinówki, Zespół Śpiewaczy „Głuskowianki” i discopolowa grupa „Blue Boys”. Gwiazdą tegorocznych dożynek będzie zespół „Power Play”, znany m.in. z przebojów „Lubisz to lubisz” czy „Co ma być to będzie”.

Przez cały czas najmłodsi będą mogli poszaleć na dmuchanych zjeżdżalniach i pobawić się w kąciku animacyjnym, a wszyscy dożynkowi goście mogą odwiedzić Bramę-Wieżą, gdzie będzie czynny skansen i wystawa malarstwa Jadwigi Marcinek.