USTAWIENIA

Jesteś na: Kultura i Sport Biblioteka – Centrum Kultury (BCK)
Biblioteka – Centrum Kultury (BCK)

Logo BCK

Dominów ul. Rynek 1
20-388 Lublin

tel. 81 751 90 05, 507 667 300

 

e-mail: centrumkultury@glusk.plcentrumkulturyipromocjigminyglusk.pl

FB: www.facebook.com/bckglusk

Na terenie Gminy Głusk działa instytucja kultury o nazwie Biblioteka – Centrum Kultury (BCK) z siedzibą w Dominowie oraz Filia biblioteczna w Wilczopolu-Kolonii. Jej podstawowym zadaniem statutowym jest działalność kulturalna, oświatowa i informacyjną mającą na celu szeroko pojęte promowanie czytelnictwa, miejscowych tradycji oraz aktywizowanie lokalnych społeczności.

Bogata historia powstania biblioteki sięga roku 1948. Powstała wtedy Gminna Biblioteka Publiczna Zemborzyce z siedzibą w Głusku. W pierwszym roku swojej działalności była czynna tylko sześć godzin w tygodniu, liczyła 25 czytelników do dyspozycji których udostępniono księgozbiór zawierający 480 woluminów. W następnym roku otworzono punkty biblioteczne zaopatrujące w książki mieszkańców wsi Mętów, Wilczopole, Prawiedniki i Zemborzyce Kościelne.

W roku 1950 nastąpiły dwie przeprowadzki biblioteki głównej. Obie do lokali o warunkach niesprzyjających prowadzonej przez nią działalności – brak miejsca, ogrzewania, prawidłowego oświetlenia. Mimo trudnych warunków przestrzennych w ciągu kolejnych ośmiu lat otwierano nowe punkty biblioteczne w: Abramowicach Prywatnych, Dominowie, Kalinówce, Wrotkowie, Zemborzycach Podleśnych, Tereszyńskich i Wojciechowskich. Po dwunastu latach działalności liczba czytelników wzrosła do 250.

Biblioteka przeprowadzała się jeszcze raz w 1960 roku, nim w 1965 osiadła na długo w nowo wybudowanym budynku Domu Kultury w Głusku. Do jej dyspozycji udostępniono pomieszczenie o powierzchni blisko 100 m2; zajmowała je przez następne czterdzieści siedem lat. W tym czasie jej oferta została poszerzona o udostępnianie czasopism – prasy codziennej i kolorowej oraz w ostatnich latach o stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Gminna Biblioteka Publiczna Głusk (ówczesna nazwa) swoją działalność w tym miejscu zakończyła w 2013 roku posiadając księgozbiór zawierający 16368 woluminów oraz zarejestrowanych 840 czytelników.

Gminna Biblioteka Publiczna w latach 2014-2018 była częścią składową Centrum Kultury i Promocji Gminy Głusk, od lipca 2018r. funkcjonuje jako Biblioteka - Centrum Kultury. Główna siedziba instytucji znajduje się na drugim piętrze w budynku Urzędu Gminy Głusk w Dominowie. Znajduje się tu przestronna i widna wypożyczalnia z wolnym dostępem do półek, gdzie można korzystać z księgozbioru podręcznego, działu popularnonaukowego, literatury pięknej obcej i polskiej, fantastyki oraz kryminału. Osobne pomieszczenie stanowi czytelnia internetowa z trzema stanowiskami komputerowymi oraz dział literatury dziecięcej, młodzieżowej, popularnonaukowej dla młodego czytelnika, poezja i dramat.

Biblioteka w chwili obecnej oferuje swoim czytelnikom księgozbiór na który składa się ponad 13 000 woluminów. Pozycje naukowe, popularnonaukowe, klasyka literatury, obecne i minione bestsellery. Wzbogaca go regularny dopływ nowości i premier wydawniczych wśród których znajdują się rekomendowane i popularne na rynku tytuły oraz pozycje autorów upodobanych przez wypożyczających. Część z nich została zakupiona w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - Priorytet 1 “Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych”.

W placówce funkcjonuje “Stolik z różnościami”, gdzie co miesiąc można znaleźć innego rodzaju literaturę. Biblioteka uczestniczy w akcji – Bookcrossing, zachęcając czytelników do wymieniania się własnymi przeczytanymi książkami. Poza bogatą ofertą książkową czytelnicy mają do dyspozycji 7 tytułów czasopism ogólnokrajowych i lokalnych. BCK jest organizatorem cyklicznych wydarzeń związanych z tematyką książkową takich jak: Światowy Dzień Książki, Tydzień Bibliotek, Noc Bibliotek oraz spotkań autorskich i lekcji bibliotecznych.

Działalność poza czytelnicza BCK to zajęcia odbywające się w : sali muzycznej, plastycznej oraz widowiskowej. Placówka prowadzi wiele form działalności kulturalnej przeznaczone dla dzieci i dorosłych. Są to zajęcia stałe takie jak warsztaty plastyczne, muzyczne, taneczne, robotyka, klub małych odkrywców, judo, gimnastyka .BCK organizuje wydarzenia okazjonalne i cykliczne takie jak: gminne kolędowanie , Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Noc Świętojańska, Dożynki Gminne, Dzień Seniora, półkolonie zimowe i letnie dla dzieci, konkursy tematyczne oraz inne formy aktywizacji lokalnej społeczności wzbogacające ofertę kulturalną gminy.

W strukturach BCK działa kilka formacji : dziecięcy zespół tańca nowoczesnego „ Domino Jazz” grupa teatralna dorosłych pod nazwą „Być Kobietą”, Orkiestra Dęta Gminy Głusk. Z przygotowanymi przez siebie inicjatywami instytucja wychodzi do świetlic wiejskich na terenie gminy szkół oraz remiz strażackich.

e- mail: bibglusk@wp.pl

FB: /gbp.w.dominowie

Godziny otwarcia w Dominowie:

Poniedziałek 10.00-17.00

Wtorek 10.00-17.00

Środa 12.00-19.00

Czwartek 10.00-17.00

Piątek 10.00-17.00

telefon 81 7519005, 507667300

e-mail:


Filia Biblioteczna w Wilczopolu

W ramach Biblioteki – Centrum Kultury działa Filia Biblioteczna w Wilczopolu. Od kwietnia 2008 roku zajmuje samodzielny lokal w Wilczopolu-Kolonii o łącznej powierzchni blisko 150 m2. Oprócz wypożyczalni jest tam zaplecze kuchenne oraz świetlica środowiskowa wyposażona w sprzęt do gier: stół do ping-ponga, bilard, piłkarzyki. Czytelnicy filii mają do dyspozycji księgozbiór zawierający blisko 7 000 tytułów. Biblioteka ma również czytelnię internetową wyposażoną w siedem stanowisk komputerowych, jest też siedzibą Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci – „Wesołe Literki” oraz miejscem warsztatów tematycznych dla małych czytelników.

Godziny otwarcia w Filii Bibliotecznej w Wilczopolu Kolonii:

Poniedziałek 10.00-17.00

Wtorek 10.00-17.00

Środa 12.00-18.00

Czwartek 10.00-17.00

Piątek 10.00-17.00

telefon: 81 7598022

e-mail:


Wilczopole Kolonia 161a

20-388 Lublin

tel. 81 759 80 22

bibliotekawwilczopolu@glusk.pl

www.cenrumkulturyglusk.pl

FB: /bibliotekawilczopole

Biblioteka
Treść