USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności IAS24 Będzie dotacja na fotowoltaikę

IAS24

Grafika przedstawia niebo i słońce
27.04
2020

Będzie dotacja na fotowoltaikę

Gmina Głusk jest na liście samorządów, które otrzymają dotację z Unii Europejskiej na kolejne instalacje, wykorzystujące odnawialne źródła energii. Wartość kosztorysowa projektu przekracza 6 milionów 220 tysięcy złotych, z czego połowę kosztów netto będą stanowić środki unijne.

Pieniądze te zostaną wykorzystane na zakup 243 zestawów ogniw fotowoltaicznych, 133 kolektorów słonecznych, 18 pomp ciepła i 3 kotłów na biomasę. - Zainteresowanie OZE wśród mieszkańców jest duże, a w ostatnim czasie szczególnie ukierunkowane na ogniwa fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej. Wprawdzie dotacja procentowo będzie niższa niż w poprzednich latach, ale to i tak więcej niż pomoc oferowana w ramach krajowych programów. Ostateczne decyzje o wykorzystaniu dofinansowania będą należeć do właścicieli nieruchomości, którzy zadeklarowali udział w tym projekcie - mówi wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz.

Jednocześnie przyznaje, że część mieszkańców może wycofać wcześniejsze deklaracje, ale gmina ma jeszcze listę rezerwową, a zainteresowane skorzystaniem z dotacji są kolejne osoby.
 
Samorząd czeka teraz na podpisanie umowy o przyznaniu dofinansowania. Potem będzie weryfikować listę uczestników projektu i przygotowywać przetarg na dostawę i montaż OZE. - To może potrwać do końca tego roku, a wykonanie robót planujemy na 2021 - dodaje Jacek Anasiewicz.

Unijna dotacja będzie pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, z którego Gmina Głusk korzystała już w poprzednich latach, gdy realizowała dwa podobne projekty. W pierwszym były instalowane przede wszystkim kolektory słoneczne, a drugi dotyczył wyłącznie ogniw fotowoltaicznych, z których ostatnie zostały zamontowane w tym roku.
 
Powrót