USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności IAS24 Przygotowania do wyborów

IAS24

Przygotowania do wyborów
17.06
2020

Przygotowania do wyborów

Wtorek 16 czerwca był ostatnim dniem na zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich. W gminie Głusk na ponad 8000 uprawnionych do głosowania z tej formy chce skorzystać około 80 wyborców.

W zgłoszeniu każda z tych osób powinna m.in. zadeklarować sposób odebrania pakietu wyborczego. Jeśli ktoś chce to zrobić osobiście w urzędzie gminy ma na to czas do 22 czerwca. Jeśli wyborca zdecydował się na pośrednictwo Poczty Polskiej, ta dostarczy pakiet wyborczy do 23 czerwca. na adres na terenie gminy, wpisany do zgłoszenia o chęci głosowania korespondencyjnego.

Po wypełnieniu karty do głosowania każdy może osobiście dostarczyć pakiet do 26 czerwca do urzędu gminy, wrzucić do jednej z trzech skrzynek pocztowych, które znajdują się w Dominowie, Kalinówce i w Mętowie albo w dniu głosowania, czyli 28 czerwca, przynieść do właściwej obwodowej komisji wyborczej.
 
W gminie Głusk takich komisji jest sześć, po jednej w szkołach w Prawiednikach, Wilczopolu i w Kalinówce oraz w urzędzie gminy w Dominowie. Pozostałe dwie znajdują się w Mętowie. Poza komisją w Kalinówce, w której zasiada 13 osób, pozostałe liczą po 9 członków. Łącznie w obwodowych komisjach w gminie Głusk pracuje 58 osób. Dokładnie tylu chętnych zgłosiło się do komisji, a w czwartek 18 czerwca i piątek 19 czerwca, wszyscy przejdą odpowiednie szkolenie.

Głosowanie w niedzielę 28 czerwca będzie się odbywać przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do wcześniejszych wyborów, gdy lokale w szkołach były przygotowane w salach lekcyjnych, teraz członkowie komisji będą czekać w większych salach sportowych, gdzie będzie możliwość m.in. zachowania odpowiedniego dystansu między członkami komisji. Głosowanie w Urzędzie Gminy Głusk w Dominowie będzie się odbywać w sali narad. Dla wszystkich obwodowych komisji gmina zamówiła już m.in. maseczki ochronne, rękawiczki i przyłbice oraz środki do dezynfekcji rąk i powierzchni.
 
Powrót