USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności IAS24 Nowy fundusz na pomoc samorządom

IAS24

Nowy fundusz na pomoc samorządom
02.07
2020

Nowy fundusz na pomoc samorządom

Kolejne samorządy odbierają promesy, zapowiadające przyznanie środków z rządowej tarczy inwestycyjnej, przygotowanej w związku z pandemią koronawirusa. We wtorek 30 czerwca takie dokumenty z rąk premiera Mateusza Morawieckiego otrzymali samorządowcy z powiatu lubelskiego, w tym wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz.

Z Funduszu Inwestycji Samorządowych do gmin i powiatów w całym kraju ma trafić 6 miliardów złotych. Gmina Głusk otrzyma z tej puli ponad 2 miliony 700 tysięcy. - Choć fizycznie tych pieniędzy jeszcze nie mamy, zapowiedź przyznania dodatkowych środków jest bardzo cenna. Mają one bowiem przynajmniej w części zrekompensować ubytki budżetowe, spowodowane pandemią koronawirusa. W naszym przypadku tylko w dziale "udział gminy w podatku od osób fizycznych" za marzec, kwiecień i maj wpływy są niższe o ponad 1 milion złotych - ocenia w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz.

 

Samorządy będą składać wnioski o przyznanie pomocy za pośrednictwem wojewodów. Nieoficjalne zapowiedzi sugerują, że pieniądze będzie trzeba wydać w bieżącym bądź w przyszłym roku.

Wysokość dotacji w ramach "tarczy inwestycyjnej" dla gmin i powiatów waha się od 0,5 miliona do ponad 93 milionów złotych. Pieniędzy nie będzie trzeba zwracać, a źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19.

 

Żródło: IAS 24

https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-nowy-fundusz-na-pomoc-samorzadom,23638.html

Powrót