USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności IAS24 Kolejna bitwa o głosy i nagrody za...

IAS24

Kolejna bitwa o głosy i nagrody za frekwencję w wyborach
09.07
2020

Kolejna bitwa o głosy i nagrody za frekwencję w wyborach

Mieszkańcy gminy Głusk mają dodatkową motywację do tego, by wziąć udział w niedzielnych wyborach prezydenta. Po wozach strażackich, obiecanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, kolejne nagrody, również za najwyższą frekwencję, oferuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Samorząd wojewódzki chce przyznać pieniądze na doposażenie świetlic, placów zabaw i skwerów. Trafią one do gmin do 20 tysięcy mieszkańców, sklasyfikowanych w czterech regionach, podzielonych według dawnego podziału administracyjnego, czyli - bialskopodlaskiego, chełmskiego, lubelskiego i zamojskiego. W każdym z nich gmina z najwyższą frekwencją otrzyma 50 tysięcy złotych, kolejna - 40 tysięcy, a trzecia na podium - 30 tysięcy złotych. Powiaty, które w dawnym podziale administracyjnym były poza województwem lubelskim dołączą - janowski do regionu zamojskiego, a łukowski do bialskopodlaskiego.
 
- Gdyby do tego zestawienia wziąć dane Państwowej Komisji Wyborczej z pierwszej tury wyborów prezydenckich otrzymalibyśmy 30 tysięcy złotych. Wszystko zależy jednak od postawy naszych mieszkańców. Jeśli będą aktywni i pozyskamy którąś z nagród, przeznaczymy ją na doposażenie placu zabaw przy Szkole Podstawowej w Kalinówce - zapowiada wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz.
 
Poza akcją "Aktywna lubelska wieś" Gmina Głusk bierze również udział w drugiej "Bitwie o wozy", w której także za frekwencję MSWiA nagradza samorządy dotacjami na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych. Po pierwszej akcji, w której pieniądze na takie pojazdy otrzymało 16 gmin w Polsce, po jednej z każdego województwa, tym razem, na takie wsparcie może liczyć 49 samorządów z 49 dawnych województw.
 
Z danych PKW wynika, że w pierwszej turze wyborów w obecnym województwie lubelskim najwięcej wyborców poszło do urn w gminie Godziszów, a na kolejnych miejscach uplasowały się: Chrzanów, Konopnica, Jastków i Trzebieszów. Gmina Głusk zajęła w tym zestawieniu szóste miejsce, ale biorąc pod uwagę dawny podział administracyjny, była trzecia, tracąc do "lidera" z Konopnicy tylko 0,56%.
 
Powrót