USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności IAS24 Głusk: Budżet na 2018 rok przyjęty

IAS24

Głusk: Budżet na 2018 rok przyjęty
24.01
2018

Głusk: Budżet na 2018 rok przyjęty

Rada Gminy Głusk uchwaliła we wtorek 23 stycznia budżet na 2018 rok. Za uchwałą, która przewiduje około 66 milionów dochodów i prawie 74 miliony wydatków, zagłosowali wszyscy radni, uczestniczący w obradach.

- To budżet kontynuacji, przewidujący przeważnie realizację zadań rozpoczętych w ubiegłym roku. Większość z nich będzie współfinansowana ze środków unijnych – ocenia w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz.

 

W tym roku samorząd zamierza m.in. wykonać kilka kolejnych inwestycji w rozbudowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. – Chodzi o trzy projekty, w tym modernizację wodociągu, na którą w budżecie mamy około 1 miliona 800 tysięcy złotych, a także budowę kanalizacji w Abramowicach Prywatnych i Kalinówce za 3,5 miliona oraz w Mętowie i Głuszczyźnie za 5,5 miliona złotych. Na sieć wodociągową, która będzie gotowa w przyszłym roku, mamy dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, a na kanalizację – z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – wylicza Jacek Anasiewicz

Kolejne 8 milionów złotych w tegorocznym budżecie radni zapisali na zadania, realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Pieniądze te będą wykorzystane na budowę chodników przy drogach powiatowych w Wilczopolu oraz między Mętowem a Prawiednikami, a także rozbudowę tras Mętów – Żabia Wola i przy urzędzie gminy w Dominowie. Przetarg na to ostatnie zadanie powinien być rozstrzygnięty w lutym, a wcześniejsze zadania są w trakcie realizacji.

 

Poważną pozycją w budżecie na 2018 rok jest również rozbudowa Szkoły Podstawowej w Kalinówce, na którą radni zapisali prawie 7,5 miliona złotych. Nowa część dydaktyczna powinna być gotowa w tym roku, budowa sali gimnastycznej jest planowana na 2019 rok, a cały projekt jest współfinansowany z RPO.

Z tego samego źródła będą pochodzić środki na zakup i montaż instalacji, wykorzystujących odnawialne źródła energii. Chodzi o 483 zestawy solarne, 34 pompy ciepła aerotermalne, 4 kotły na biomasę i 2 pompy ciepła geotermalne, na które w tegorocznym budżecie rada gminy zabezpieczyła około 5 milionów 300 tysięcy złotych. Wszystkie instalacje mają być zamontowane do końca sierpnia.

Powrót