USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności IAS24 Gmina na 6-tkę

IAS24

Gmina na 6-tkę
27.05
2018

Gmina na 6-tkę

Gmina Głusk została doceniona w konkursie „Gmina na 6″, organizowanym przez „Kurier Lubelski”. Redakcja nagrodziła najlepsze samorządy z regionu w czterech kategoriach. Gmina Głusk otrzymała wyróżnienie w grupie samorządów przyjaznych inwestorom i środowisku.

Oceniający zgłoszenia wzięli pod uwagę m.in. jej położenie blisko Lublina i Świdnika, które sprawia, że jest idealnym miejscem do zamieszkania dla osób pracujących w mieście, ale ceniących spokój i ciszę wiejskiego środowiska. Gmina Głusk dysponuje doskonałą bazę dydaktyczną, kulturalną, sportową i rekreacyjną. Jej ważnym ośrodkiem jest miejscowość Dominów, gdzie powstało nowe centrum gminy, a od grudnia 2013 roku ma swoją siedzibę m.in. urząd gminy i reaktywowany po latach dom kultury. Kilka pomieszczeń zostało wynajętych na bank, sklep i gabinet stomatologiczny, a obok znajduje się nowoczesne targowisko. W 2016 roku samorząd wyremontował zabytkową Bramę-Wieżę, przy której powstała świetlica, punkt informacji turystycznej oraz mały skansen tradycji i obrzędów wsi głuseckiej.Systematycznie rozbudowywana infrastruktura i wiele innych udogodnień powoduje, że wiele osób chętnie wybiera tę lokalizację na budowę domów jednorodzinnych. W ciągu roku na pobyt stały w gminie Głusk melduje się około 300 osób, a liczba wydawanych przez Starostwo Powiatowe w Lublinie pozwoleń na budowę jest największa w całym powiecie.
Mieszkańcy cenią ją za spokój, bezpieczeństwo, czyste powietrze i dobry dojazd do Lublina. Zapewnienie tych warunków jest możliwe m.in. dzięki wielu projektom, na które samorząd pozyskuje pieniądze z Unii Europejskiej i innych źródeł zewnętrznych.

Odbiór nagrody

 

W związku z rosnącą także liczbą najmłodszych mieszkańców miejscowy samorząd inwestuje w tworzenie przedszkoli i rozbudowę szkół. Teraz trwa rozbudowa Szkoły Podstawowej w Kalinówce, która w tym roku powiększy się o 15 nowoczesnych klasopracowni, a w 2019 placówka będzie mieć pełnowymiarową salę gimnastyczną. Wartość tej inwestycji to ponad 16 milionów złotych, z czego większość stanowią środki unijne.

W gminie Głusk jest także coraz więcej nowych dróg czy chodników oraz rozwija się sieć kanalizacyjna i wodociągowa. Obecnie samorząd realizuje trzy takie projekty o łącznej wartości około 30 milionów złotych. Kolejnych kilkanaście milionów będzie wykorzystanych na realizację różnych inwestycji z zakresu transportu niskoemisyjnego. Będą to m.in. przebudowa dróg i budowa chodników oraz wykonanie energooszczędnego oświetlenia ulicznego.

 Dzięki położeniu gminy i przychylności miejscowych władz rozwija się także przedsiębiorczość. Każdego roku przybywa tutaj około 60 nowych podmiotów gospodarczych.
Powrót