USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności IAS24 Strażacki jubileusz w Wilczopolu

IAS24

Strażacki jubileusz w Wilczopolu
19.06
2018

Strażacki jubileusz w Wilczopolu

Ochotnicza Straż Pożarna w Wilczopolu ma 90 lat. Obchody jubileuszu najstarszej jednostki OSP w gminie Głusk odbyły się w niedzielę 17 czerwca i były połączone z poświęcenie zakupionego w ubiegłym roku samochodu pożarniczego i nowego sztandaru, który zastąpił „stary” z 1978 roku.

Niedzielną uroczystość rozpoczęła w kościele w Wilczopolu msza święta w intencji strażaków i ich rodzin. Eucharystię odprawił proboszcz miejscowej parafii ksiądz Robert Muszyński, który poświęcił nowy sztandar, ufundowany przez Kółko Rolnicze w Wilczopolu.

Dalsza część obchodów odbyła się zgodnie z ceremoniałem strażackim na placu przy remizie miejscowej OSP, gdzie jubilaci odbierali gratulacje, życzenia, medale i odznaczenia. Jednostka z Wilczopola otrzymała Złoty Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa, który naczelnikowi Karolowi Krzywickiemu wręczyli wiceprezes Zarządu Głównego Związku OSP RP Marian Starownik i komendant gminny Jan Maziarczyk. 

Po powitaniu gości przez prezesa zarządu oddziału gminnego i wójta Jacka Anasiewicza 90-letnią historię jednostki przypomniał Jakub Gorzel, a potem odbyło się symboliczne wbicie gwoździ w drzewiec nowego sztandaru. Oprócz przedstawicieli władz gminnych i Związku OSP RP zostali o to poproszeni m.in. wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie starszy brygadier Grzegorz Alinowski i komendant miejski brygadier Marek Fiutka oraz Wojciech Piekarczyk z Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. 

Podczas niedzielnych obchodów medale i odznaki odebrali wyróżniający się druhowie. Złoty Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali Andrzej Gorzel, Zenon Kocemba, Wacław Stasiak, Kazimierz Spryszak i Zdzisław Chrząstowski. Srebrne odebrali - Andrzej Zdunek, Witold Kubaniak i Zbigniew Słowiński, a brązowe - Mariusz Krzywicki, Łukasz Zdunek, Jakub Gorzel, Karol Krzywicki i Karol Kocemba.

Ponadto Julia Jędzura i Mateusz Wojciechowski zostali wyróżnieni odznaką Strażak Wzorowy, Marian Kocemba - odznaką za 70-letnią służbę, a kolejnych 16 druhów otrzymało odznaki za 10 i 5 lat służby w OSP. 

Ponadto Andrzej Gorzel, Karol Krzywicki i Karol Kocemba z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości zostali uhonorowani medalami marszałka województwa lubelskiego. 

Podczas jubileuszowych obchodów dyplomy odebrali także laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Zapobiegajmy pożarom" Martyna Tylec i Maciej Łuszcz ze szkoły w Wilczopolu, którzy pracowali pod kierunkiem nauczycielek - Marty Kołodziej i Katarzyny Wójcik. 

Jednym z ostatnich punktów niedzielnej uroczystości było poświęcenie nowego samochodu pożarniczego, który został kupiony za pieniądze Gminy Głusk i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Średni samochód SCANIA zastąpił ponad 35-letni pojazd, używany wcześniej w akcjach ratowniczych przez druhów z OSP Wilczopole, która wraz z OSP Mętów, działa w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Nowy pojazd kosztował prawie 1 milion złotych, z czego ponad połowę wyłożył samorząd gminny, a resztę stanowiła dotacja z RPO. 


O oprawę muzyczną strażackiego święta w Wilczopolu zadbała Orkiestra Dęta Gminy Głusk, a jubileusz zakończył festyn rodzinny. 

Powrót