USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności IAS24 Przedszkolaki w biznesie

IAS24

Przedszkolaki w biznesie
20.06
2018

Przedszkolaki w biznesie

Przedsiębiorczości można, a nawet powinno się uczyć już od najmłodszych lat. Wiedzą o tym dobrze przedszkolaki z Lublina i okolic, które wzięły udział w projekcie „Przedsiębiorcze dzieciaki”, realizowanym przez Urząd Miasta Lublin oraz Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Wśród uczestników były dzieci z jednego z oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Mętowie, które razem ze swoimi rówieśnikami podsumowały kilkumiesięczną pracę podczas gali w Auli Lubelskiego Parku Technologicznego.

"Żuczki" z Mętowa rozpoczęły naukę przedsiębiorczości w marcu spotkaniem ze studentką UMCS i Koziołkiem Biznesmenem, który na czas projektu zamieszkał w specjalnym kąciku tematycznym. Gość przedszkolaków przywiózł ze sobą teczkę z zadaniami, a w kąciku znajdowały się także pomoce naukowe i prace maluchów. Dla Koziołka Biznesmena dzieci same zrobiły komputer i dwa telefony komórkowe, a na pierwszym spotkaniu podpisały także kontrakt, opisujący zasady zabaw z Koziołkiem. Przez kolejny tydzień dzieci gromadziły w kąciku niepotrzebne w domu pudełka, rolki po papierze toaletowym i inne przedmioty, które miały im się przydać w dalszej edukacji. 

Na drugim spotkaniu przedszkolaki poznawały pojęcie "przedsiębiorczość", przy okazji szukając odpowiedzi na pytanie co ma ono wspólnego, na przykład z kreatywnością, twórczością czy odwagą. Na koniec zajęć "Żuczki" wystąpiły w roli twórców, którzy potrafią zrobić "coś z niczego", wykorzystując przy tym zbiory z kącika tematycznego. Z powierzonej im roli wywiązały się znakomicie tworząc, z wydawałoby się niepotrzebnych rzeczy, zupełnie nowe, czasem bardzo dziwne przedmioty, obrazy, czy pojazdy.

Kolejnym zadaniem było przygotowanie prezentacji swoich pasji i talentów oraz dopasowanych do nich przebrań. W ten sposób dzieci mogły się przekonać, że każdy potrafi robić coś ciekawego, a przecież od pomysłu zaczyna się każdy biznes. Na tych zajęciach maluchy dowiedziały się jak powstaje prawdziwa firma i co to jest biznes plan. O tym jak to wygląda w praktyce przekonały się podczas wizyty w firmie "Europiek", gdzie obserwowały jak powstaje dany produkt, czyli w tym przypadku pieczywo, a także jak się go sprzedaje i reklamuje. Miały też okazję do samodzielnego przygotowania bułki, drożdżówki czy cebularza i... do ich spróbowania.

Zdobytą podczas tej wizyty i wcześniejszych spotkań wiedzę przedszkolaki z Mętowa miały wykorzystać na ostatnich zajęciach, poświęconych założeniu własnej firmy. Dzieci wymyśliły nie tylko jej nazwę "EKO-Żuczki", ale także logo z pomidorem i zielonym żuczkiem oraz sposób pozyskania pieniędzy na funkcjonowanie własnego "przedsiębiorstwa". W planie zostały ujęte m.in. działania związane z uprawą ekologicznych warzyw, które później zostały wykorzystane do przygotowania zdrowych kanapek, rozprowadzanych na terenie szkoły. 

Podczas gali finałowej, podsumowującej wszystkie działania, dzieciaki wspólnie utworzyły z puzzli przyszłościową makietę Lublina, a po części oficjalnej "Żuczki" miały niepowtarzalną okazję pomalowania traktora Ursus, a także skosztowania wypieków i cukierków rozdawanych przez... pszczołę. Przedszkolaki złożyły również autograf na ścianie przedsiębiorców z Lublina, którzy brali udział w projekcie. 

Pracę "Żuczków" z Mętowa koordynowały nauczycielki Renata Skałecka i Katarzyna Brzuszkiewicz, wspierane przez studencką wolontariuszkę z UMCS Weronikę Czmoch.

Powrót