USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności IAS24 Noc czarów i wróżb na początek wakacji

IAS24

Noc czarów i wróżb na początek wakacji
28.06
2018

Noc czarów i wróżb na początek wakacji

Noc świętojańska przy temperaturze zaledwie 11 – 12 stopni pod koniec czerwca to nie jest norma. W takich jednak warunkach w miniony weekend w wielu miejscach odbywały się popularne „sobótki”. Pogoda spłatała figla m.in. uczestnikom obchodów w Dominowie w gminie Głusk, którzy na przekór aurze nie zrezygnowali z zabawy.

Podczas kilkugodzinnej imprezy były m.in.: tańce i zaklęcia czarownic, wicie wianków i puszczanie ich na wodę, palenie sobótkowych ognisk i ziół, a także wróżby z ognia, wody, żaru i popiołu oraz szukanie kwiatu paproci. 

Uczestnicy zabawy wysłuchali również koncertu Zespołu Śpiewaczego "Głuskowianki" i towarzyszącej mu kapeli, a najmłodsi mogli do woli korzystać z dmuchanych zjeżdżalni i pograć na wielkoformatowych grach planszowych. 

Wobec zaskakującego czerwcowego chłodu nieocenionym pomysłem okazało się ognisko, przy którym można było się ogrzać i skosztować upieczonych kiełbasek. 

Wakacje uczniowie z gminy Głusk rozpoczęli już w dniu zakończenia roku szkolnego w piątek 22 czerwca. Po południu w bibliotece w Dominowie na dzieci i młodzież czekali aktorzy z Teatru Edukacji i Profilaktyki "Maska" z Krakowa, którzy wystawili spektakl pod tytułem "Nie do wiary w bibliotece kryją się czary". 

Powrót