USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności IAS24 "Zielonej energii" jeszcze więcej

IAS24

"Zielonej energii" jeszcze więcej
02.08
2018

"Zielonej energii" jeszcze więcej

Dzięki wsparciu Unii Europejskiej Gmina Głusk zrealizuje nie jeden a dwa projekty, dotyczące zakupu i montażu instalacji, wykorzystujących odnawialne źródła energii. Pierwszy już się kończy, natomiast na drugi właśnie została podpisana umowa o przyznaniu dotacji. Wartość obydwu inwestycji sięga prawie 9 milionów 300 tysięcy złotych.

Nowa dotacja będzie wykorzystana na zakup i instalację 230 ogniw fotowoltaicznych. Szacuje się, że może to kosztować prawie 4 miliony 380 tysięcy złotych, ale większość środków będzie stanowić dofinansowanie z funduszy unijnych. - Po pierwszym podziale pieniędzy nie otrzymaliśmy wsparcia, ale niedawno pojawiły się nowe i część z nich trafi do nas. Po podpisaniu umowy o przyznaniu dofinansowania będziemy organizować spotkania z mieszkańcami, którzy jeszcze zanim złożyliśmy wniosek deklarowali chęć udziału w projekcie, by sprawdzić czy nie zmienili zdania. Jeśli będą takie przypadki mamy jeszcze listę rezerwową, a poza tym zainteresowane tą propozycją są kolejne osoby - mówi wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz.
Główne prace są planowane na przyszły rok, a około 65 procent kosztów netto samorząd otrzyma z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. 

Z tego samego źródła pochodzi dotacja na pierwszy projekt, dotyczący OZE, który powinien się zakończyć w tym miesiącu. Jeszcze wiosną zostały zamontowane pompy ciepła i kotły na biomasę, a do końca sierpnia ma potrwać instalacja kolektorów słonecznych. Za ponad 4 miliony 900 tysięcy złotych mieszkańcy będą mieć do dyspozycji 483 zestawy solarne, 34 pompy ciepła aerotermalne, 4 kotły na biomasę i 2 pompy ciepła geotermalne.
Powrót