USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności IAS24 Projekty kanalizacyjne w realizacji

IAS24

Projekty kanalizacyjne w realizacji
07.08
2018

Projekty kanalizacyjne w realizacji

Sieć kanalizacyjna w gminie Głusk jest coraz dłuższa. Samorząd realizuje dwa poważne projekty, współfinansowane ze środków unijnych, których efektem końcowym będzie ponad 50 kilometrów nowej sieci.

Zakończyły się już prace w Abramowicach Prywatnych, a teraz są prowadzone w Kalinówce. Przed wykonawcą trudny odcinek, w którym wykopy sięgają nawet 7 metrów. Na razie wszystko idzie zgodnie z planem i pierwsi odbiorcy w Kalinówce powinni być podłączeni do sieci we wrześniu – przewiduje wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz. Cały projekt obejmuje budowę ponad 20 kilometrów sieci, która ma być gotowa do końca 2019 roku. Większość pieniędzy na ten cel będzie pochodzić z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020, skąd samorząd otrzyma około 63 procent kosztów netto.

Z tego samego źródła gmina uzyskała dofinansowanie na budowę kanalizacji w Mętowie i Głuszczyźnie przy drodze wojewódzkiej Lublin – Biłgoraj oraz drodze gminnej „za rzeką”. – Większa część robót w Mętowie już została wykonana, ponieważ musieliśmy zdążyć przed przebudową samej drogi. Pierwsze podłączenia mieszkańców są planowane na przełom sierpnia i września, a cały, nowy odcinek o długości prawie 30 kilometrów ma być gotowy do końca 2020 roku – dodaje Jacek Anasiewicz.

W tym przypadku również gmina pokryje tylko nispełna 40 procent kosztów inwestycji, a na resztę otrzyma dotację z POIŚ, którą pozyskała za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Powrót