USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności IAS24 W podziękowaniu za plony

IAS24

W podziękowaniu za plony
08.09
2018

W podziękowaniu za plony

Przełom sierpnia i września to tradycyjnie czas podziękowań za plony. Rolnicy z gminy Głusk będą obchodzić to święto w niedzielę 9 września.

Modlitwie i dożynkowym obrzędom będzie towarzyszyć m.in.: konkurs wieńców, promocja miejscowych artystów i atrakcje w średniowiecznym obozowisku. Będzie też „pyszne menu” wypełnione lokalnymi przysmakami.

Korowód kilkunastu delegacji dożynkowych zbierze się na placu w centrum gminy w Dominowie o 11.00, a poprowadzą go w tym roku Agnieszka Dziachan z Kalinówki i Michał Zyska z Kazimierzówki. Przyniosą ze sobą tradycyjny chleb, wypieczony z tegorocznych zbóż, przekażą go gospodarzom święta, a Zespół Tańca Ludowego „Mały Głusk” dokona tradycyjnego obtańczenia chleba, co według tradycji ma przynieść obfite plony za rok.

Wśród grup wieńcowych będzie delegacja sołectwa Kalinówka, które na niedawnych dożynkach w Radawcu zdobyło trzecią nagrodę w Powiatowym Konkursie Wieńców Dożynkowych w kategorii wieńców tradycyjnych i nominację do konkursu wojewódzkiego. Swoje kompozycje poniosą również: Abramowice Prywatne i Kościelne, Ćmiłów, Dominów i miejscowy Ogród Działkowy „Sasanka”, Głuszczyzna, Ogródki działkowe „Kalina” w Kalinówce, Kazimierzówka, Kliny, Majdan Mętowski, Mętów, Prawiedniki, Prawiedniki Kolonia, Wilczopole, Wilczopole Kolonia, Wólka Abramowicka i Żabia Wola.

Wszystkie wieńce zostaną poświęcone podczas mszy świętej, która rozpocznie się w południe, a po eucharystii wyróżniający się rolnicy i przedsiębiorcy odbiorą specjalne grawertony od władz samorządowych. W tym roku otrzymają je: Elżbieta Kalisz z Wólki Abramowickiej oraz Monika i Grzegorz Staszczakowie z Dominowa, a także przedsiębiorcy – Jolanta i Andrzej Styżejowie z Dominowa oraz Agnieszka i Ryszard Kyciowie z Kalinówki.

Podczas rozrywkowej części święta plonów sołectwa Kalinówka, Kliny i Majdan Mętowski, będą kusić lokalnymi smakołykami, a na scenie będą się prezentować miejscowi artyści. Na liście wykonawców są: Orkiestra Dęta Gminy Głusk, Zespół Śpiewaczy „Głuskowianki”, ZTL „Mały Głusk”, uczniowie z Wilczopola, Mętowa i Kalinówki, grupa taneczna „Domino Jazz” z centrum kultury w Dominowie, Młodzieżowy Zespół Wokalny „Wilczopole” oraz zespół „Dobra Nuta”.

Miłośników historii organizatorzy zapraszają do odwiedzin w obozie, przygotowanym przez grupę rekonstrukcji historycznych Chorągwi Rycerskiej Ziemi Lubelskiej. Będzie w nim można spotkać m.in. rycerzy z okresu grunwaldzkiego i kobietę w stroju z przełomu 14 i 15 wieku, przymierzyć wybrane elementy uzbrojenia i obejrzeć pokaz walk rycerzy na „Sądzie Bożym”. Rekonstruktorzy polecają również naukę podstaw fechtunku bronią białą i strzelania z łuku, pogadanki i ciekawostki na temat średniowiecza, a najbardziej odważni będą mogli spróbowania swoich sił w średniowiecznych grach.

W ostatniej części tegorocznych dożynek publiczność będą bawić – zespół „News” i Adam Chrola, a świętowanie zakończy nocna dyskoteka.

Przez cały dzień najmłodsi będą mogli poszaleć na dmuchanych zjeżdżalniach i pobawić się w kąciku animacyjnym, a wszyscy dożynkowi goście mogą odwiedzić Bramę-Wieżą, gdzie będzie czynny skansen i wystawa prac, które powstały w ramach projektu „Malowany Głusk".

Powrót