USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności IAS24 Najlepsza gmina w regionie!

IAS24

Najlepsza gmina w regionie!
07.12
2018

Najlepsza gmina w regionie!

Gmina Głusk na pierwszym miejscu Rankingu Gmin Lubelszczyzny, opracowanego przez lubelski ośrodek Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej we współpracy z Urzędem Statystycznym w Lublinie. Wyniki tego zestawienia zostały uroczyście ogłoszone w czwartek 6 grudnia w Jastkowie, a specjalną statuetkę i dyplom potwierdzający sukces Gminy Głusk odebrał wójt Jacek Anasiewicz.

- Ten ranking jest oparty na twardych danych statystycznych z ostatnich trzech lat, które potwierdzają, że kierunek rozwoju gminy jest słuszny. To wyróżnienie nie tylko za pracę urzędników, ale również za aktywność naszych przedsiębiorców i mieszkańców, którzy aktywnie włączają się we współpracę na rzecz gminy - podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową wójt gminy Głusk.
 
Przygotowując ranking jego autorzy wybierają i promują samorządy, które wyróżniają się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Pod uwagę bierze się 12 wskaźników, opartych na danych statystycznych z niemalże wszystkich gmin województwa lubelskiego, oprócz miast na prawach powiatu. Dotyczą one m.in.: dochodów własnych, wydatków majątkowych i inwestycyjnych, wydatków na administrację publiczną i wielkość dotacji ze środków unijnych w przeliczeniu na 1 mieszkańca.
 
Autorzy raportu oceniają również: liczbę podmiotów gospodarczych na 1 tysiąc mieszkańców, udział osób w wieku produkcyjnym wobec ogólnej liczby ludności, wskaźnik zadłużenia, wydatki na kulturę, liczbę bezrobotnych, saldo migracji i odsetek dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym.

To kolejne takie zestawienie, w którym Gmina Głusk zajmuje czołowe miejsca. W październiku ukazał się Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej", w którym zajęła siódme miejsce w kraju w kategorii gmin wiejskich.
 
 
 
 
 
 
Źródło: ias24.eu
 
Powrót