USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności IAS24 Jest budżet na 2019 rok

IAS24

Jest budżet na 2019 rok
18.12
2018

Jest budżet na 2019 rok

Gmina Głusk ma budżet na 2019 rok. Podczas sesji, która odbyła się we wtorek 18 grudnia, za uchwałą w tej sprawie zagłosowali wszyscy radni. Przyszłoroczny plan finansowy zakłada prawie 63,5 miliona dochodów i wydatki na poziomie około 70 milionów.

- Podobnie jak w mijającym roku jest to budżet kontynuacji ważnych i kosztownych inwestycji, w większości współfinansowanych ze środków unijnych. To m.in. dalsza rozbudowa sieci kanalizacyjnej, nowe zadania w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego "Mobilny LOF" oraz kolejny etap robót w Szkole Podstawowej w Kalinówce - wylicza w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz.

Sieć kanalizacyjna jest budowa dzięki wsparciu Unii Europejskiej na dwa projekty, z których jeden - w Abramowicach Prywatnych i Kalinówce, jest na ukończeniu, a drugi - w Mętowie i Głuszczyźnie, przekroczył półmetek. "Mobilny LOF" to w przyszłym roku m.in. budowa pętli autobusowej przy Urzędzie Gminy w Dominowie i chodnika przy drodze powiatowej w Nowinach. Z kolei szkoła w Kalinówce w tym roku zyskała nowe część m.in. z pomieszczeniami dydaktycznymi, a w 2019 ma być dokończona budowa sali sportowej z prawdziwego zdarzenia i zmodernizowana stara część budynku szkolnego.
 
W przyszłorocznym budżecie są również pieniądze na zakup i montaż kolejnych instalacji, wykorzystujących odnawialne źródła energii. Mieszkańcy gminy Głusk już korzystają z kolektorów słonecznych, a w 2019 będą mieć do dyspozycji jeszcze 230 ogniw fotowoltaicznych. Szacuje się, że może to kosztować prawie 4 miliony 380 tysięcy złotych, ale większość środków będzie stanowić dofinansowanie z funduszy unijnych. Umowa o przyznaniu dotacji z Urzędem Marszałkowskim w Lublinie jest już podpisana, a przetarg na realizację inwestycji ma być ogłoszony w styczniu.

(fot. pixabay.com)
 
 
Powrót