USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności IAS24 Ciągle wśród najlepszych

IAS24

Ciągle wśród najlepszych
08.10
2018

Ciągle wśród najlepszych

Gmina Głusk kolejny raz zyskała uznanie ekspertów, przygotowujących Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej".

W najnowszym zestawieniu, którego podsumowanie odbyło się w poniedziałek 8 października w Warszawie, Głusk jako jeden z zaledwie dwóch reprezentantów Lubelszczyzny zajął siódme miejsce wśród gmin wiejskich. Pierwsze przypadło Gminie Wisznice.
 
Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej", który powstał już po raz czternasty, jest zaliczany do najważniejszych tego typu zestawień w Polsce. Jego autorzy biorą pod uwagę, m.in. efektywność w pozyskiwaniu środków unijnych i dotacji na stowarzyszenia, inwestycje w odnawialne źródła energii, poziom recyklingu odpadów komunalnych oraz cyfryzację planów zagospodarowania przestrzennego i ich udostępnianie w wersji elektronicznej.

Autorzy opracowania opierają się nie tylko na informacjach z ankiet, wypełnianych przez samorządy, ale również na danych Głównego Urzędu Statystycznego i Ministerstwa Finansów, a kapitule przewodniczy były premier Jerzy Buzek, którego rząd przeprowadził reformę samorządową.
 
Premier Buzek razem ze współtwórcą tej reformy prof. Jerzym Stępniem i prof. Kazimierzem Kikiem z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wzięli udział w debacie na temat wpływu polityki krajowej na samorządy, która poprzedziła ogłoszenie najnowszego rankingu "Rzeczpospolitej". Ten ostatni nie widzi negatywnych skutków działań władz centralnych. Pozostali uczestnicy dyskusji mieli inne zdanie, ale według nich samorządność obroni się przed takimi zakusami.
 
Gmina Głusk znalazła się w czołówce samorządów w Polsce nie pierwszy raz. Laureatem zestawienia, które początkowo miało bardziej ogólny charakter, w kategorii gmin wiejskich była już w 2008, 2010 i w 2011 roku, a przed dwoma laty zajęła trzecie miejsce w kraju wśród najbardziej innowacyjnych gmin wiejskich.

Podczas poniedziałkowej gali w stolicy tegoroczne wyróżnienie z rąk m.in. Redaktora Naczelnego "Rzeczpospolitej" Bogusława Chraboty i prof. Jerzego Buzka odebrał sekretarz gminy Głusk Bogusław Kukuryk.
Powrót