USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności IAS24 Zapisy na nowe instalacje fotowoltaiczne

IAS24

Zapisy na nowe instalacje fotowoltaiczne
15.04
2019

Zapisy na nowe instalacje fotowoltaiczne

Kolejni mieszkańcy gminy Głusk będą mogli skorzystać z unijnych dotacji na zakup i montaż instalacji, wykorzystujących odnawialne źródła energii. Nabór wniosków o przyznanie dofinansowania ma być ogłoszony w wakacje, ale zapisy chętnych do skorzystania z tych środków już się rozpoczęły.

Chodzi o kolejny projekt, dotyczący OZE, na który Gmina Głusk będzie mogła pozyskać dotacje z Unii Europejskiej. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego ma ogłosić nabór wniosków na przełomie lipca i sierpnia, ale wcześniej samorząd musi wiedzieć ilu właścicieli posesji byłoby zainteresowanych taką formą wsparcia. - W projekcie, na który już otrzymaliśmy dofinansowanie, będzie zamontowanych 230 instalacji fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej, ale chętnych było znacznie więcej. Na liście rezerwowej mamy około 90 osób i czekamy na kolejne deklaracje - mówi zastępca wójta gminy Głusk Adam Kuna, apelując o przemyślane decyzje.

Uczestnicy projektu będą obciążeni kosztami indywidualnego projektu technicznego, który zostanie opracowany przez projektanta wyłonionego w przetargu przez gminę, a koszt takiego opracowania to około 200 - 300 złotych. Samorząd nie może przejąć na siebie tego obciążenia, ponieważ nie ma pewności, że otrzyma dotację i będzie realizować projekt.
 
Zainteresowani skorzystaniem z unijnych środków, przed złożeniem deklaracji powinni pamiętać o dobraniu mocy instalacji m.in. do zużycia energii, liczby osób w danym gospodarstwie, czy powierzchni dachu. W poprzedniej edycji programu mieszkańcy mieli do wyboru instalacje o mocy od 2 do 7 kW, przy założeniu, że dla 3 - 4 osobowej rodziny przyjmuje się średnio 3 - 4 kW. Szacunkowy koszt instalacji sięga 4 - 5 tysięcy złotych na 1kW, a udział własny, w tym VAT to około 45 procent wartości brutto zamówionej instalacji.

Deklarację udziału w projekcie i inne dokumenty, potrzebne do złożenia wniosku są dostępne na stronie Gminy Głusk w zakładce "odnawialne źródła energii", a szczegółowe informacje można uzyskać w sekretariacie urzędu gminy lub telefonicznie pod numerem: 81 751 87 70 wewnętrzny103.
 
Powrót