USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności IAS24 Sobótki w Dominowie

IAS24

Sobótki w Dominowie
02.07
2019

Sobótki w Dominowie

Letnia, upalna pogoda i wysoka frekwencja towarzyszyły tegorocznej "Nocy świętojańskiej" w Dominowie. Podczas imprezy, która odbyła się w sobotę 29 czerwca na placu przy Urzędzie Gminy Głusk, w konkursie najładniejszych wianków wzięła udział rekordowa liczba - prawie 50 - propozycji.

Sceneria tegorocznej zabawy była zupełnie inna niż przed rokiem, gdy spotkanie, nawiązujące do dawnych słowiańskich tradycji, odbywało się w temperaturze nie przekraczającej 15 stopni. Tym razem termometry pokazywały prawie dwa razy więcej, ale to nie przeszkadzało gościom w dobrej zabawie.
 
W jedną z najdłuższych nocy w roku uczestnicy spotkania poszukiwali kwiatu paproci oraz wili wianki pod kierunkiem pań z Grupy Inicjatywnej "Bez granic" z Puchaczowie, które oprócz zajęć zaoferowały gościom montaż słowno-taneczny o tematyce świętojańskiej w tym taniec czarownic.
 
Dopełnieniem dawnych tradycji było puszczanie wianków na staw w Dominowie i przywołanie innych, sobótkowych zwyczajów.
 
Program sobotniego spotkania dopełniły występy artystyczne i zabawa pod gwiazdami. Uczestnicy "Nocy Świętojańskiej" obejrzeli występy: zespołu śpiewaczego "Głuskowianki", solistek z grupy "Domino Jazz" i Grupy Teatralnej "Być Kobietą". Imprezę zakończyła potańcówka z zespołem "Blue Boys", a poczęstunek dla gości przygotowały panie z kół gospodyń wiejskich z Dominowa i Ćmiłowa. 
 
Powrót