USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności IAS24 Bardzo drogie śmieci

IAS24

Bardzo drogie śmieci
29.07
2019

Bardzo drogie śmieci

Ostatecznych decyzji jeszcze nie ma, ale mieszkańcy gminy Głusk muszą się liczyć ze znaczną podwyżką opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Obecna umowa z firmą, która wykonywała te usługi się kończy i choć przetarg dalsze wykonywanie tych usług jeszcze nie jest rozstrzygnięty wzrost kosztów jest nieunikniony.

Pierwsze postępowanie przetargowe powinno się właśnie kończyć, ale już wiadomo, że trzeba je będzie unieważnić i ogłosić kolejne. - Potencjalni wykonawcy złożyli dwie oferty, które są prawie trzykrotnie wyższe od obecnych. Wszystko przez bardzo trudną sytuację na rynku odpadów, która dotknęła już wiele samorządów i wygląda na to, że my również musimy się zmierzyć z tym problemem. W całej Polsce brakuje zakładów i spalarni utylizujących śmieci, a to powoduje m.in., że w tym roku kilkukrotnie wzrosły ceny na wysypiskach i zakładach zagospodarowania odpadów. Wyższe są także koszty transportu oraz ilość wytwarzanych w gospodarstwach śmieci - tłumaczy wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz.

Jednocześnie przypomina, że w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów samorząd jest tylko pośrednikiem między firmą świadczącą takie usługi a mieszkańcami. Zgodnie z przepisami ustawowymi gmina nie może dopłacać do systemu, ani na nim zarabiać. Wszystkie koszty powinny pokrywać wpływy z tak zwanych opłat śmieciowych od mieszkańców.
 
Władze Gminy Głusk mają nadzieję, że oferty w drugim przetargu, który ma być ogłoszony w najbliższych dniach, będą niższe, ale analizując rynek trzeba się spodziewać znacznych podwyżek za odbiór śmieci.

Ostateczne decyzje w tej sprawie należą do rady gminy, która ma się zająć tą sprawa na najbliższej sesji w czwartek 1 sierpnia.
 
Powrót