USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności IAS24 Polscy druhowie strażakom z Ukrainy

IAS24

Polscy druhowie strażakom z Ukrainy
14.08
2019

Polscy druhowie strażakom z Ukrainy

Zamiast sprzedawać, Gmina Głusk postanowiła przekazać samochód pożarniczy, używany przez OSP Majdan Mętowski, partnerom z Ukrainy. Uroczystość odbyła się we wtorek 13 sierpnia w Dominowie.

Druhowie z Majdanu Mętowskiego używali Mercedesa przez wiele lat, ale w 2017 roku otrzymali nowy pojazd. Gmina mogła go sprzedać, ale postanowiła go przekazać w formie darowizny Gromadzie Litowież w Obwodzie Wołyńskim na Ukrainie. - Ochotnicze straże w Polsce mają już ponad 100-letnią tradycję, a u naszych wschodnich sąsiadów Gromadzkie Straże Pożarnicze dopiero powstają. Dlatego tak bardzo cenią sobie taką pomoc - mówi wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz.

To on razem z przedstawicielami jednostki z Majdanu Mętowskiego - Markiem Kołodziejczykiem i Henrykiem Skórskim - przekazali kluczyki do samochodu ukraińskiej delegacji, które przewodniczył wójt Litowieża Ivan Ivanchuk.
 
Przekazanie pojazdu jest częścią większego projektu "Wzmocnienie potencjału ochotniczych straży pożarnych w ratowaniu ofiar wypadków na drogach województwa lubelskiego i Obwodu Wołyńskiego", realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina. Wśród wspólnych działań, których liderem jest Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Bug, są jeszcze m.in.: zajęcia edukacyjne dla około 5 tysięcy dzieci i młodzieży, ćwiczenia terenowe strażaków oraz zakupy sprzętu do ratownictwa drogowego.
 
Powrót