USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności IAS24 Kolejna inwestycja w "zieloną energię"

IAS24

Kolejna inwestycja w "zieloną energię"
20.08
2019

Kolejna inwestycja w "zieloną energię"

Kolejni mieszkańcy gminy Głusk będą korzystać z nowoczesnych instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Samorząd czeka na oferty firm, które chcą kupić i zamontować panele fotowoltaiczne współfinansowane ze środków unijnych.

Projekt dotyczy 213 zestawów ogniw fotowoltaicznych o mocy od 2 do 10 kW, które w większości będą montowane na budynkach mieszkalnych. Tylko w kilku przypadkach właściciele nieruchomości chcą je instalować na budynkach gospodarczych bądź na gruncie.

Potencjalni wykonawcy mogą składać swoje propozycje do 29 sierpnia, a termin realizacji inwestycji jest wyznaczony na koniec kwietnia przyszłego roku. Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych będzie współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, skąd będzie pochodzić około 50 procent kosztów całkowitych.
 
To nie pierwszy i nie ostatni taki projekt w gminie Głusk, realizowany dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Mieszkańcy już korzystają z kolektorów słonecznych, a w planach jest złożenie wniosku o przyznanie kolejnych dotacji. W naborze, który właśnie się rozpoczął, samorząd będzie się starać o dofinansowanie nie tylko na solary i fotowoltaikę, ale również pompy ciepła i kotły na biomasę. Największą popularnością wśród mieszkańców cieszą się instalacje fotowoltaiczne, z których chce korzystać 167 właścicieli nieruchomości. Kolejnych 93 jest zainteresowanych dotacją na solary, 7 - na pompy ciepła, a 3 - na kotły na biomasę. Oprócz podstawowego zestawienia gmina ma przygotowaną listę rezerwową, która jeszcze nie jest zamknięta. Szczegółowe informacje w tej sprawie można uzyskać w urzędzie gminy.
 
Powrót