USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności IAS24 Spacer szlakiem niepodległości

IAS24

Spacer szlakiem niepodległości
31.10
2019

Spacer szlakiem niepodległości

Mieszkańcy gminy Głusk mogą w ciekawy sposób uczcić 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Biblioteka - Centrum Kultury w Dominowie organizuje bezpłatny spacer z przewodnikiem pod Lublinie "Szlakiem niepodległości".

Wyprawa jest planowana na sobotę 9 listopada, ale zapisy chętnych już się rozpoczęły, ponieważ organizatorzy chcą m.in. ubezpieczyć grupę.

- Lublin ma szczególne prawo do mówienia o niepodległości. 7 listopada 1918 roku został pierwszą stolicą wolnej Polski oraz siedzibą pierwszego rządu niepodległego kraju. Jest tutaj wiele miejsc, które z pewnością często mijamy, nie znając ich historii, która tworzyła się tak blisko - przekonują pomysłodawcy wycieczki.
 
Spacer może zając około 2,5 godziny. Na trasie są m.in.: Pomnik "Symbol Lwowa" na Placu Zamkowym wzniesiony w 75 rocznicę odzyskania niepodległości, kamienica Ajnsztajnów, w której mieściło się archiwum i magazyn broni Polskiej Organizacji Wojskowej, Plac Katedralny, czyli miejsce defilady szwadronów kawalerii i oddziałów POW po zwycięskiej bitwie pod Jastkowem w 1915 roku oraz ratusz, w którym w czasie pobytów w Lublinie był podejmowany Józef Piłsudski.

Uczestnicy wyprawy będą również w Teatrze im. Juliusza Osterwy, odwiedzanym kiedyś przez marszałka, dawnym Hotelu "Janina", w którym odbył się raut na cześć komendanta Józefa Piłsudskiego po bitwie pod Jastkowem oraz przy jego pomniku odsłoniętym 10 listopada 2001 roku.
 
W programie zwiedzania są także: nieistniejące Kino "Corso" za Pałacem Czartoryskich, w którym 9 sierpnia 1924 roku odbył się III Zjazd Legionistów i Pałac Lubomirskich, czyli miejsce pierwszego posiedzenia Tymczasowego Rządu Ludowego RP premiera Ignacego Daszyńskiego.

Zbiórka uczestników spaceru "Szlakiem niepodległości" jest planowana na 9 listopada o 10.00 na Placu Zamkowym w Lublinie, a szczegółowe informacje można uzyskać osobiście w centrum kultury w Dominowie albo telefonicznie pod numerami: 81 751 90 05 i 507 667 300.
 
Powrót