USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności IAS24 Niepodległościowa wieczornica w...

IAS24

Niepodległościowa wieczornica w Dominowie
13.11
2019

Niepodległościowa wieczornica w Dominowie

Gawęda o przyjaciołach Marszałka Józefa Piłsudskiego, nocny pokaz władania szablą i lancą oraz wspólnie śpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku wypełniły wieczór z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Dominowie w gminie Głusk.. Z zaproszenia miejscowego centrum kultury do wspólnego spotkania w sobotę 9 listopada skorzystało około 50 osób.

Najpierw w sali widowiskowej Biblioteki - Centrum Kultury w Dominowie odbyło się spotkanie z lubelskim regionalistą Grzegorzem Sztalem, który opowiadał o Marii i Pawle Jankowskich - przyjaciołach Józefa Piłsudskiego. Gawędzie towarzyszyła wystawa pamiątek i rodzinnych przedmiotów Państwa Jankowskich.
 
Gdy zapadł zmrok uczestnicy patriotycznego wieczoru, w tym m.in. sekretarz gminy Bogusław Kukuryk i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Urszula Paździor, wyszli na plac przy urzędzie gminy gdzie zapłonął "Ogień Niepodległości", a członkowie Stanicy Lubelskiej Dawnej Jazdy i Kawalerii z Dominowa zaprezentowali pokaz władania szablą i lancą.
 
Ostatnim akcentem rocznicowego spotkania było wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni, na które część uczestników zabrała piknikowe kosze ze smakołykami. Ponadto centrum kultury zadbało o ciastka, a Koło Gospodyń Wiejskich w Dominowie serwowało m.in. pyszny krem ziemniaczany.
 
Propozycja wieczornego spotkania z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości spotkała się z życzliwym przyjęciem mieszkańców o czym świadczy fakt, że rozeszli się po... prawie pięciu godzinach wspólnego świętowania.
 
Powrót