USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Sukces uczennic z Wilczopola w...

Aktualności

Sukces uczennic z Wilczopola w krajowym konkursie o patronie
29.05
2020

Sukces uczennic z Wilczopola w krajowym konkursie o patronie

Jedna nagroda za pierwsze miejsce i dwa wyróżnienia. To dorobek uczennic Szkoły Podstawowej z Wilczopola-Kolonii w Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Pllastycznym "Prymas Tysiąclecia naszym patronem".

Pierwsze miejsce w kategorii prac literackich, przygotowanych przez uczniów z klas V - VI, zdobyła Daria Stasiak z klasy VI. Natomiast Krystyna Pętala i Oliwia Kołodziej zasłużyły na wyróżnienia w kategorii plastycznej.

Jubileuszowej, bo organizowanej po raz dwudziesty, edycji konkursu towarzyszyło hasło "(Nie)Zwyczajna świętość".

W pierwszym etapie uczniowie Szkoły Podstawowej w Wilczopolu-Kolonii zgłosili 52 propozycje plastyczne i 15 prac literackich. Większość powstała w czasie pandemii, a propozycje plastyczne zostały wyeksponowane w formie wirtualnej wystawy na stronie internetowej szkoły i jej profilu na Facebooku. Do etapu ogólnopolskiego, zgodnie z regulaminem, jury wybrało 6 prac plastycznych i 5 literackich.
 
Konkurencja była duża, ponieważ na konkurs wpłynęły łącznie 283 prace, w tym 140 plastycznych i 118 literackich oraz 26 w kategorii lapbook i komiks, przygotowanych przez autorów z 13 województw.

Daria Stasiak zglosiła do konkursu pamiętnik z wakacji, w którym podała swoją receptę na (nie) zwyczajną świętość, odnosząc się do piosenki Arki Noego "Taki duży, taki mały może świętym być...". Zdaniem autorki taką receptą na świętość jest bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi, dbałość o świat ludzi i zwierząt. Na ostatniej stronie nagrodzonej pracy można przeczytać m.in.: "Przez całe wakacje starałam się być pomocna, nie tracić czasu, sprawdzić się w roli opiekuna. Dostrzegłam, że każdego dnia możemy dawać innym nadzieję, nieść pomoc, dodawać otuchy. Poprzez drobne gesty, słowa sprawiamy, że świat innych nabiera lepszych, cieplejszych barw...Myślę, że właściwie dzięki takim przeżyciom jesteśmy w stanie zauważyć również znaczenie własnej osoby dla innych i znaleźć zwyczajną, bądź niezwyczajną świętość i dobroć realizującą się każdego dnia".

To kolejny sukces Darii Stasiak w tym konkursie. Przed rokiem, także za pracę literacką, odebrała druga nagrodę, a teraz awansowała o jedno miejsce.
 
Krystyna Pętala przygotowała pracę plastyczną do tematu: "W każdych warunkach można osiągnąć świętość." Zadanie brzmiało "Rozwiń myśl Prymasa Tysiąclecia, powołując się na przykłady z życia Stefana Kardynała Wyszyńskiego i innych ludzi, przykłady z literatury oraz historii, a także własne doświadczenia". Autorka odniosła się w swojej propozycji do uwięzienia Prymasa Tysiąclecia, a pracę wykonała kredką.
Z kolei Oliwia Kołodziej wybrała temat: "Moje spotkanie ze świętym… (np. Janem Pawłem II, Stefanem Kardynałem Wyszyńskim, Urszulą Ledóchowską, Jerzym Popiełuszką lub moim świętym patronem). Czy życie błogosławionych i świętych może stać się drogowskazem dla współczesnego człowieka?". W swojej pracy autorka umieściła postać Stefana Kardynała Wyszyńskiego, wykonaną z kulek bibuły na tle szkoły w Wilczopolu.
 
Szkolną koordynatorka konkursu była Marzena Sołtys, a jego organizatorami: Szkoła Podstawowa nr 50 w Lublinie im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia, Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" Oddział Okręgowy w Lublinie, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin".

Honorowy patronat nad artystyczną rywalizacją sprawowali: Metropolita Lubelski Arcybiskup Stanisław Budzik, Prorektor do Spraw Studenckich i Międzynarodowych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ksiądz prof. Andrzej Kiciński, wojewoda lubelski Lech Sprawka, prezydent Lublina Krzysztof Żuk, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, przewodniczący Rady Miasta Lublin Jarosław Pakuła, dyrektor Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego Michalina Jankowska i Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk.

Z powodu sytuacji epidemicznej w tym roku gali laureatów nie będzie, a dyplomy i nagrody zostaną przekazane do szkół pocztą.

(fot. SP w Wilczopolu-Kolonii)
 
Powrót