USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Jest budżet na nowy rok

Aktualności

Budynek Urzędu
30.12
2020

Jest budżet na nowy rok

Rada Gminy Głusk uchwaliła we wtorek 29 grudnia budżet na 2021 rok. Są w nim zapisane dochody w wysokości ponad 83 milionów 400 tysięcy złotych i wydatki na poziomie prawie 90 milionów. Za uchwałą w tej sprawie zagłosowali wszyscy radni.

- Mimo trudnej sytuacji finansowej planujemy inwestycje o wartości ponad 26 milionów 700 tysięcy złotych. To prawie 30 procent wszystkich wydatków. Są to przede wszystkim te zadania, na które mamy podpisane umowy o dofinansowaniu lub te z szansą na pozyskanie dotacji - mówi wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz.

Najbardziej kosztowną inwestycją będzie zakup i montaż 243 zestawów ogniw fotowoltaicznych, 133 kolektorów słonecznych, 18 pomp ciepła i 3 kotłów na biomasę. W przyszłorocznym budżecie rada gminy zabezpieczyła na ten cel prawie 6 milionów 200 tysięcy złotych.

Kontynuacja kilkuletniego programu rewitalizacji to w budżecie na 2021 rok wydatek rzędu ponad 4 milionów 600 tysięcy złotych.

Z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Gmina Głusk chce pozyskać pieniądze na rozbudowę budynku Szkoły Podstawowej w Prawiednikach. Jeśli pomoc zostanie przyznana, w przyszłym roku samorząd wyda na ten cel prawie 3 miliony złotych, a w 2022 planuje wydać ponad 10 milionów 700 tysięcy. Gdyby decyzja o przyznaniu wsparcia z RFIL była negatywna gmina zamierza szukać dofinansowania w innych źródłach zewnętrznych.

W przyszłorocznym planie inwestycyjnym są równie dwa zadania drogowe. Samorząd ma już przyznaną dotację z tegorocznego Funduszu Dróg Samorządowych na przebudowę drogi z oświetleniem przy szkole w Kalinówce. W budżecie na 2021 rok przeznaczono na ten cel prawie 2 miliony 600 tysięcy złotych, z czego połowę stanowi dotacja z budżetu państwa. W naborze wniosków o dofinansowanie z FDS na przyszły rok Gmina Głusk wystąpiła o dotację na budowę ul. księdza Wachowskiego w Ćmiłowie. W budżecie na 2021 rok radni zapisali na to zadanie 2 miliony 100 tysięcy złotych, a prace, planowane na 2022 rok, mają kosztować prawie 2 miliony 250 tysięcy.

Na liście najbardziej kosztownych inwestycji w przyszłym roku zapisano także dokończenie modernizacji ujęć wody i sieci wodociągowej, współfinansowanej z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Na to zadanie rada gminy zabezpieczyła ponad 2 miliony 360 tysięcy złotych.

Źródło: IAS 24

https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-jest-budzet-na-nowy-rok,24518.html?p=1

 

Powrót