USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Radni o LOM, pomocy dla...

Aktualności

Budynek Urzędu Gminy
13.04
2021

Radni o LOM, pomocy dla przedsiębiorców i inwestycjach

Gmina Głusk razem z innymi samorządami chce skorzystać z nowych możliwości pozyskiwania unijnych pieniędzy na realizację wspólnych pomysłów. Podczas sesji we wtorek 13 kwietnia rada gminy zgodziła się na przystąpienie do Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego, do którego zamierzają przystąpić 22 gminy i 5 powiatów.

Podobne uchwały muszą przyjąć wszystkie samorządy, które deklarują chęć współpracy w ramach LOM. Kolejnym krokiem będzie podpisanie porozumienia i opracowanie wspólnej strategii rozwoju.

Od 2014 roku Gmina Głusk współpracuje z kilkunastoma samorządami w ramach Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Według wójta Jacka Anasiewicza LOM to zdecydowanie szersza formuła i nowe możliwości pozyskiwania zewnętrznych środków. - Na razie nie wiemy ile będzie tych pieniędzy, ale wiadomo, że będzie je można wykorzystać na wspólne projekty. Z naszej strony myślimy m.in. o zadaniach z zakresu transportu publicznego czy zagospodarowania odpadów. Z problemem śmieciowym borykają się wszystkie samorządy, ale do rozwiązania tych kłopotów są potrzebne zmiany ustawowe. Mamy również duże potrzeby jeśli chodzi o liczbę miejsc w przedszkolach i szkołach - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej Jacek Anasiewicz.

Podczas wtorkowej sesji Rada Gminy Głusk przyjęła również regulamin otwartego konkursu ofert na realizację zadań wychowania przedszkolnego. - Cieszymy się, że od wielu lat liczba nowych mieszkańców wzrasta. Są wśród nich rodziny z małymi dziećmi, dla których brakuje miejsc w przedszkolach. Problem dotyczy szczególnie obwodu w Kalinówce. Wprawdzie miejscowa szkoła ma około 170 miejsc dla przedszkolaków, ale wciąć brakuje około 45, które mogą powstać w placówce niepublicznej - tłumaczy wójt Anasiewicz.

Gmina Głusk zdecydowała się także na przedłużenie pomocy dla miejscowych przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii koronawirusa. Ci, którzy ze względu na sytuację epidemiczną musieli zaprzestać działalności lub znacznie ją ograniczyć, będą zwolnieni z podatku od nieruchomości przez kolejne dwa miesiące, czyli do końca czerwca. Pozostali przedsiębiorcy, którzy również odnotowali straty, będą mogli się starać o odroczenie płatności rat tego podatku za maj i czerwiec do 30 września.

Radni zgodzili się także na przekazanie Miastu Lublin 50 tysięcy złotych na dokończenie budowy chodnika przy ul. Osmolickiej, która graniczy z miastem i Prawiednikami w gminie Głusk.

 

Źródło: IAS 24

https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-radni-o-lom-pomocy-dla-przedsiebiorcow-i-inwestycjach,25002.html?p=1

Powrót