USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Modernizacja ujęcia wody w...

Aktualności

Ściana budynku oczyszczalni pomalowana na niebiesko
26.04
2021

Modernizacja ujęcia wody w Czerniejowie na finiszu

Gmina Głusk kończy modernizację ujęcia wody w Czerniejowie. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej ujęcie będzie bardziej nowoczesne i wydajne, a to ma zabezpieczyć nieprzerwane dostawy wody, także dla mieszkańców sąsiedniej gminy Jabłonna.

Realizacja inwestycji odbywa się zgodnie z planem i wszystkie prace powinny się zakończyć za kilka tygodni.


Obiekt w Czerniejowie powstał ponad 30 lat temu. Z tego źródła woda jest dostarczana m.in. do Ćmiłowa, Dominowa, Głuszczyzny i Mętowa w gminie Głusk oraz części Czerniejowa w gminie Jabłonna.

Moce przerobowe ujęcia od dawna były zdecydowanie za małe w stosunku do potrzeb, szczególnie latem, gdy pobór wody znacznie wzrastał, w kranach zaczynało jej brakować. Modernizacja rozwiąże ten problem, ponieważ wydajność obiektu wzrośnie o połowę. Poza tym cały proces napełniania zbiorników, a także oczyszczania i dystrybucji wody będzie się odbywać automatycznie.

By osiągnąć te efekty trzeba było m.in.: wymienić pompy, filtry, zasuwy, wodomierze i orurowanie, a także instalację elektryczną i system sterowania. Inwestycja w Czerniejowie objęła również remont budynku z wymianą okien, drzwi i pokrycia dachu, dociepleniem ścian zewnętrznych
i modernizacją centralnego ogrzewania. Cały teren jest już ogrodzony, a będzie jeszcze oświetlony z wykorzystaniem energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych.

Większość robót remontowo-instalacyjnych jest już wykonana. - W maju będziemy uruchamiać nową technologię i montować systemy sterowania. Po przygotowaniu wszystkich urządzeń i zbiorników woda zostanie zbadana i dopiero wtedy będzie ją można dostarczyć do odbiorców.

Realizacja tej inwestycji będzie kosztować ponad 2 miliony 230 tysięcy złotych, z czego 85 procent kosztów netto stanowi dotacja, którą samorząd pozyskał z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Zgodnie z harmonogramem, zmodernizowane ujęcie wody w Czerniejowie powinno być gotowe do końca maja.


(fot. UG Głusk)

 

Źródło: IAS 24

https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-modernizacja-ujecia-wody-w-czerniejowie-na-finiszu,25042.html?p=1

 

Powrót