USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Nowa sieć kanalizacyjna w 6...

Aktualności

Budowa kanalizacji
17.05
2021

Nowa sieć kanalizacyjna w 6 miejscowościach

O prawie 30 kilometrów wydłużyła się w ostatnich latach sieć kanalizacyjna w gminie Głusk. Miejscowy samorząd właśnie podsumował kolejny projekt o wartości kilkunastu milionów złotych, realizowany w sześciu miejscowościach i współfinansowany z pieniędzy unijnych.

Nowa kanalizacja sanitarna powstała w Mętowie, Głuszczyźnie, Ćmiłowie, Dominowie, Wólce Abramowickiej i Żabiej Woli. - Pierwsze odcinki wybudowaliśmy w 2017 roku, a cały projekt był podzielony na pięć zadań. Do nowej sieci zostało podłączonych ponad 1600 odbiorców z około 500 gospodarstw - wylicza wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz.

Prezes Gminnego Zakładu Komunalnego Łukasz Wójtowicz dodaje, że oprócz wybudowania 30 kilometrów sieci, zostało zamontowanych 5 tłoczni i 53 indywidualne przepompownie ścieków. - Zastosowanie tłoczni z nowoczesną technologią pozwala nie tylko transportować ścieki w sposób ciągły i niezawodny, ale również obniżyć koszty eksploatacji i utrzymania całego systemu - podkreśla prezes Wójtowicz.

Prace kosztowały około 16,5 miliona złotych brutto. Wartość projektu netto to 13,5 miliona, w tym 8,5 miliona złotych to środki z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którym dysponuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wójt Jacek Anasiewicz przypomina, że "Rozbudowa kanalizacji w aglomeracji Lublin Gmina Głusk etap II" to trzeci projekt, realizowany przez Gminę Głusk przy wsparciu POIiŚ. Jednocześnie zapowiada, że samorząd będzie szukać źródeł finansowania kolejnych takich inwestycji, ponieważ przynoszą one wymierne korzyści dla środowiska, mieszkańców i gminy. Najważniejsze z nich to czysta gleba, wody podziemne i naziemne oraz bardziej atrakcyjne tereny inwestycyjne. Dlatego miejscowy samorząd będzie się starać o następne dotacje w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej w latach 2021 - 2027.

(fot. arch. UG Głusk)

Źródło: IAS24
 
 
Logotypy unijne
 
 
 
Powrót