USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Wyższy ekwiwalent dla strażaków

Aktualności

Wóx strażacki
29.09
2021

Wyższy ekwiwalent dla strażaków

Druhowie z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Głusk będą otrzymywać wyższy niż teraz ekwiwalent za udział w akcjach ratowniczych i szkoleniach. Podczas sesji we wtorek 28 września rada gminy podniosła stawki, które nie były zmieniane od kilku lat.

Godzinowa stawka za udział w akcjach ratowniczych wzrośnie z obecnych 15 złotych do 22 złotych, a za udział w szkoleniach, organizowanych przez Państwową Straż Pożarną lub gminę, ekwiwalent będzie wynosić 12 złotych zamiast obecnych 8 złotych.

Jednostki OSP opierają się przede wszystkim na zaangażowaniu społecznym, ale gmina wspiera ich działalność. Strażacy to ludzie, którzy na dźwięk syreny porzucają inne obowiązki, by jak najszybciej ruszyć z pomocą, a nie każdy jest gotowy na takie poświęcenie. Poza tym, ze względu na położenie, nasze jednostki często wspierają działania państwowej straży w Lublinie, na przykład przy usuwaniu skutków burz czy wichur - podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz.

W opisanych przypadkach najczęściej są angażowane OSP Mętów i OSP Wilczopole, które działają w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W ubiegłym roku druhowie z Wilczopola wyjeżdżali do akcji prawie 120 razy, a ich koledzy z Mętowa 80 razy.

Biorąc pod uwagę m.in. te argumenty Rada Gminy Głusk postanowiła zwiększyć ekwiwalent dla strażaków. Nowe stawki zaczną obowiązywać po opublikowaniu wtorkowej uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.

Źródło IAS 24

https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-wyzszy-ekwiwalent-dla-strazakow,25886.html?p=1

 

Powrót