USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Inwestycyjny lider regionu

Aktualności

Ścieżka piesza i rowerowa
12.10
2021

Inwestycyjny lider regionu

Kolejny raz z rzędu Gmina Głusk została liderem województwa lubelskiego wśród gmin wiejskich w rankingu inwestycyjnym Pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota". W najnowszym zestawieniu, obejmującym wydatki inwestycyjne w latach 2018 - 2010, zajęła 23 miejsce w Polsce z inwestycjami w przeliczeniu na jednego mieszkańca przekraczającymi 2520 złotych.

To kolejny awans Gminy Głusk w prestiżowym rankingu "Wspólnoty". W poprzednim, obejmującym inwestycje w latach lata 2017 - 2019, była na 27 pozycji, rok wcześniej - na 46, a w zestawieniu za lata 2015 - 2017 zajmowała...234 miejsce.

Wójt Jacek Anasiewicz podkreśla, że stały awans w tym zestawieniu to efekt wieloletnich inwestycji, współfinansowanych ze źródeł zewnętrznych. - Wiele z nich to projekty wieloletnie, których efekty doceniają eksperci, a wykorzystują mieszkańcy, także ci nowi. Staramy się budować nowe drogi, sieci wodociągową i kanalizacyjną, rozbudowywać infrastrukturę oświatową oraz realizować inne zadania, które odpowiadają bezpośrednio na najpilniejsze potrzeby mieszkańców. Dzięki temu ich liczba stale rośnie, a tendencja taka utrzymuje się od wielu lat - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej Jacek Anasiewicz.

Podkreśla przy tym, że na takie efekty pracuje rzesza ludzi, od tych, którzy skutecznie pozyskują środki zewnętrzne, właściwie nadzorują realizację inwestycji, po tych co je rozliczają.

Pismo "Wspólnota" przygotowuje ranking inwestycyjny od prawie 20 lat. Pod uwagę są brane wszystkie wydatki majątkowe, poniesione w ciągu ostatnich trzech lat.

Autorzy najnowszego zestawienia przyznają, że 2020 rok był szczególnie trudny do oceny. "Był to drugi rok spadku wielkości inwestycji w kończącej się perspektywie unijnej, ale biorąc pod uwagę rok pandemii i inne problemy budżetów samorządowych, spadek ten nie był dramatyczny" - piszą eksperci.

W skali kraju najbardziej efektywną gminą wiejską pozostał Kleszczów w województwie łódzkim. Spośród gmin Lubelszczyzny w pierwszej 50-ce zestawienia, poza Gminą Głusk, jest jeszcze tylko Gmina Urszulin w powiecie włodawskim.

 

(fot. arch. UG Głusk)

 

Żródło: IAS24 

https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-inwestycyjny-lider-regionu,25961.html

 

Powrót