USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Ujęcie w Czerniejowie po modernizacji

Aktualności

Zdjęcia z ujęcia
31.12
2021

Ujęcie w Czerniejowie po modernizacji

Korzystając z pomocy Unii Europejskiej Gmina Głusk zmodernizowała ujęcie wody w Czerniejowie i wybudowała nową sieć wodociągową w Kalinówce. Dzięki temu poprawi się nie tylko jakość wody dostarczanej do około 1900 gospodarstw, ale również znacznie zmniejszy ryzyko przerwania dostaw czy wystąpienia awarii.

Moce przerobowe ujęcia w Czerniejowie, które powstało ponad 30 lat temu, od dawna były za małe w stosunku do potrzeb. Szczególnie latem, gdy pobór wody, ze względu na upały, zwiększał się, w kranach często jej brakowało. Teraz problem ten powinien być rozwiązany.

W ramach modernizacji w obiekcie zostały m.in.: wymienione pompy, filtry, zasuwy, wodomierze i orurowanie, a także instalacja elektryczna i system sterowania, a w budynku zostały wymienione okna, drzwi i dach, docieplone ściany zewnętrzne i zmodernizowane centralne ogrzewanie. Inne niż wcześniej jest również otoczenie ujęcia w Czerniejowie, do którego powstał nowy dojazd. Ponadto teren został ogrodzony i oświetlony z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych.

Projekt obejmował także budowę prawie 1300 metrów sieci wodociągowej, czyli popularnej "spinki" w miejscowości Kalinówka, łączącej sieci rozdzielcze w ulicy Lipowej i tzw. drodze szkolnej oraz przygotowanie serwisu internetowego. Serwis pozwala mieszkańcom podawać stan wodomierzy, zgłaszać ewentualne awarie i zdalnie składać wnioski o przyłączenie do sieci wodociągowej.

Realizacja wszystkich zadań w ramach projektu pod nazwą "Modernizacja ujęć i sieci wodociągowych w Gminie Głusk", kosztowała ponad 2 miliony 700 tysięcy złotych, z czego większość stanowiła dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014 - 2020.

Logotypy dofinansowania

 

(fot. UG Głusk)

 
Powrót