USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Będzie dotacja dla ZTL Mały Głusk

Aktualności

Napis etnoPolaska wyniki naboru
30.05
2022

Będzie dotacja dla ZTL Mały Głusk

Zespół Tańca Ludowego Mały Głusk będzie mieć nowe, uszyte na miarę, profesjonalne stroje. Ich zakup będzie możliwy dzięki dotacji, którą przyznało Narodowe Centrum Kultury.

W ramach ogólnopolskiego konkursu "EtnoPolska 2022" o pieniądze starało się prawie 1,5 tysiąca wnioskodawców. Do dofinansowania zostało zakwalifikowanych tylko 350, w tym ten złożony przez Stowarzyszenie ZTL Mały Głusk. - To dla nas znakomita wiadomość, ponieważ zainteresowanie było bardzo duże, pozyskanie środków nie było łatwe, a sam konkurs jest jedynym, w którym można otrzymać wsparcie na doposażenie grup artystycznych, a nie na przykład na organizację różnych wydarzeń - cieszy się w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową kierownik artystyczny ZTL Mały Głusk i prezes stowarzyszenia Aleksandra Berecka.

Z dofinansowania NCK skorzystają, choć w różnym stopniu, wszystkie trzy grupy. Najstarsza, w której występują tancerze w wieku od 10 do 13 lat, zostanie wyposażona w 17 zestawów od butów po nakrycia głowy strojów górali Beskidu Śląskiego. Średnia grupa dzieci w wieku od 7 do 9 lat otrzyma 6 strojów lubelskich, a najmłodsi tancerze będą mieć do dyspozycji 6 kamizelek. - Strojów górali Beskidu Śląskiego w ogóle nie mamy, a ich zakup pozwoli nam rozszerzyć nasz dotychczasowy repertuar. To cieszy, tym bardziej, że w przyszłym roku będziemy obchodzić nasze 40-lecie. W pozostałych dwóch grupach będziemy mogli uzupełnić nasze zasoby, które opierają się głównie na strojach z wypożyczalni i własnych elementach - dodaje Aleksandra Berecka.

Rozmowy z wybranymi pracowniami już się rozpoczęły, a szycie może potrwać około 2 - 3 miesięcy. Autorzy wniosku wierzą, że w nowych strojach artyści będą mogli po raz pierwszy wystąpić na tegorocznych Dożynkach Gminy Głusk, planowanych na początek września.

W ramach projektu odbędzie się jeszcze sesja zdjęciowa i prelekcja o folklorze, połączona z wystawą w Bibliotece - Centrum Kultury w Dominowie.

Wszystkie pomysły zostaną zrealizowane we współpracy z Gminą Głusk, BCK w Dominowie i firmą "Ana Drwal Fotografia" do połowy października.

NCK przyznało na ten cel 32 tysiące złotych, a Stowarzyszenie ZTL Mały Głusk ma do tego dołożyć wkład własny w wysokości kilku procent wartości projektu.


(fot. NCK)

Źródło: IAS24

https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-bedzie-dotacja-dla-ztl-maly-glusk,27125.html?p=1

Powrót