USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Nowe stawki ulg i opłat śmieciowych

Aktualności

Śmietniki
26.08
2022

Nowe stawki ulg i opłat śmieciowych

Od października w gminie Głusk będą obowiązywać nowe stawki opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych i ulg za kompostowanie. Decyzje w tej sprawie w czwartek 25 sierpnia podjęła rada gminy.

Zamiast obecnych 25 złotych od osoby opłata śmieciowa będzie wynosić 31 złotych, ale jeśli gospodarstwo domowe kompostuje śmieci, zapłaci 23 złote za osobę. Opłata śmieciowa będzie więc wyższa o 6 złotych, a ulga za kompostowanie wzrośnie o złotówkę.

Powodem zmian są wyniki nowego przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. W związku ze wzrostem kosztów m.in. paliw, energii, czy pracy obsługa całego systemu śmieciowego będzie droższa. Do tej pory średnio miesięcznie kosztowało to gminę około 240 tysięcy złotych, a według nowych stawek z najtańszej oferty będzie to o 50 tysięcy więcej.

Zmiana stawek opłat śmieciowych i ulg za kompostowanie nie oznacza konieczności złożenia deklaracji.

Ponadto podczas czwartkowej sesji Rada Gminy Głusk zgodziła się na utworzenie i przystąpienie do Stowarzyszenia Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego. Uchwała była potrzebna ze względu na zmianę formuły prawnej dotychczasowego porozumienia 27 samorządów, które będzie działać jako stowarzyszenie. Celem LOM-u jest skuteczne pozyskiwanie pieniędzy ze źródeł zewnętrznych, w tym funduszy europejskich, krajowych i regionalnych. Podobne uchwały muszą jeszcze przyjąć pozostali sygnatariusze porozumienia.

Czwartkowa sesja była także okazją do wręczenia powołań na stanowiska dyrektorów szkół podstawowych w Wilczopolu-Kolonii i w Mętowie. Dyrektorem placówki w Wilczopolu-Kolonii będzie dotychczasowa wicedyrektor Agnieszka Dąbek, a placówką w Mętowie nadal będzie kierować Barbara Ufnal-Budzyła. Kolejne trzy osoby, w tym dwie ze Szkoły Podstawowej w Kalinówce i jedna z placówki w Wilczopolu-Kolonii, odebrały dokumenty, potwierdzające uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego. Wójt Jacek Anasiewicz i przewodnicząca rady gminy Sylwia Jurek wręczyli je nauczycielce edukacji wczesnoszkolnej Mironie Sawickiej oraz nauczycielce biologii, chemii i przyrody Sylwii Andrearczyk, a także Barbarze Sławińskiej, która w szkole w Wilczopolu-Kolonii prowadzi zajęcia wychowania przedszkolnego.

Źródło: IAS 24

https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-nowe-stawki-ulg-i-oplat-smieciowych,27607.html?p=1

 

Powrót