USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Przygotowania do sprzedaży węgla...

Aktualności

Węgiel
25.10
2022

Przygotowania do sprzedaży węgla rozpoczęte

Gmina Głusk będzie się zajmować sprzedażą węgla po preferencyjnych cenach. Wstępne zasady nowego zadania dla samorządów były jednym z tematów sesji rady gminy, która odbyła się we wtorek 25 października.

Sposób dystrybucji węgla na razie trudno określić, ponieważ ma to regulować ustawa, która jeszcze jest procedowana w parlamencie. Projekt w ubiegłym tygodniu został przyjęty przez Sejm, a teraz zajmuje się nim Senat. - Nie wiadomo jaka będzie ostateczna wersja ustawy, ani kiedy podpisze ją prezydent. Mimo to prowadzimy już rozmowy z dwoma składami, które są zainteresowane współpracą przy sprzedaży węgla, a za kilka dni rozpoczniemy zbieranie informacji od mieszkańców, które pozwolą nam określić ile mamy kupić tego surowca - mówi wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz.
 

Projekt, uchwalony przez Sejm zakłada, że gminy będą mogły kupować węgiel po 1500 złotych za tonę i sprzedawać mieszkańcom po cenie nie wyższej niż 2000 złotych za tonę. Różnica 500 złotych na tonie ma pokryć koszty logistyczne.

Jeśli ustawa wejdzie w życie w obecnym kształcie prawo do zakupu węgla po preferencyjnej cenie będą mieć gospodarstwa domowe, które otrzymały dodatek węglowy lub mają pozytywnie rozpatrzony wniosek o taką pomoc, albo nie starały się o dodatek węglowy, ale mają wpis w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.


(fot. pixabay.com)

 

 

Źródło: IAS24

https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-przygotowania-do-sprzedazy-wegla-rozpoczete,27899.html?p=1

 

Powrót