USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Najlepsza gmina do życia

Aktualności

Wójt Gminy z Tabliczką
05.12
2022

Najlepsza gmina do życia

Gmina Głusk zajęła pierwsze miejsce w województwie lubelskim w prestiżowym rankingu „Gmina dobra do życia”. Prezentacja zestawienia, przygotowanego na zlecenie Serwisu Samorządowego Polskiej Agencji Prasowej, odbyła się podczas gali w piątek 2 grudnia w Warszawie.

Ranking, który opracował prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk we współpracy z wszystkimi korporacjami samorządowymi, uwzględnia wszystkie 2477 gmin w Polsce.

Pomysłodawcy zestawienia przyznają, że jest wiele rankingów podsumowujących kondycję samorządów w wybranych, często wąskich dziedzinach, dotyczących finansów, ochrony środowiska czy oświaty. - My postawiliśmy sobie ambitny cel stworzenia ogólnopolskiego zestawienia, które będzie pokazywać jakość życia w gminach przez pryzmat aż 63 wskaźników, w tym tych, na które bardzo duży wpływ mają działania samorządu lokalnego - podkreślają inicjatorzy rankingu. Jego autorzy brali pod uwagę m.in.: poziom edukacji, dochody własne gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca, infrastrukturę kulturalną, przeciętne wynagrodzenie czy walory estetyczne krajobrazu. Wszystkie razem tworzyły "Wskaźnik Jakości Życia", który decydował o pozycji w rankingu.

Gmina Głusk zdobyła 62,05 punktu, co dało jej 68 miejsce w Polsce i pierwsze w województwie przed Lublinem, Świdnikiem, Puchaczowem i Puławami.

Podczas piątkowej gali w Centrum Prasowym PAP w Warszawie wyróżnienie odebrał wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz. W rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową podkreślił, że na ten sukces złożyło się wiele czynników, a na pytanie co jest potrzebne, by zarządzać najlepszą do życia gminą w regionie odpowiedział: "Trzeba mieć zespół urzędników solidnie wykonujących swoją pracę, wsparcie radnych oraz szacunek mieszkańców, którzy doceniają doświadczenie wójta i przez ponad 20 lat wybierają go na to stanowisko".

(fot. UG Głusk)

Źródło: IAS24
https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-najlepsza-gmina-do-zycia-foto,28097,1.html
Powrót