Jesteś na: Aktualności Stypendia i nagrody za osiągnięcia...

Aktualności

Stypendia i nagrody za osiągnięcia sportowe
12.07
2023

Wójt gminy Głusk po raz czwarty docenił młodych mieszkańców za wyniki sportowe, przyznając 31 stypendiów i nagród. Ich uroczyste wręczenie odbyło się na sesji rady gminy we wtorek 11 lipca.

Za osiągnięcia sportowe uzyskane w 2022 roku w dyscyplinach olimpijskich stypendia trafiły do 3 pływaczek, a także szablistki, judoki, zapaśniczki i rugbisty, startującego również w zawodach lekkoatletycznych. Z kolei nagrody otrzymało 19 osób, uprawiających sztuki walki i 5 tancerzy.

Spośród nagrodzonych, 17 sportowców uczęszcza do szkół podstawowych w gminie Głusk, a 6 jest absolwentami tych placówek.

W tym roku stypendia otrzymali: Oliwia Grączak, Kamila Bielak, Zuzanna Starkiewicz, Hanna Niedziałek, Mieszko Niedziałek, Zuzanna Knap i Jakub Kozaczuk.

Pływaczka Oliwia Grączak stawała wielokrotnie na podium Mistrzostw Województwa Lubelskiego w wieloboju pływackim oraz zawodów Arena Grand Prix Puchar Polski. Absolwentka Szkoły Podstawowej w Mętowie została uhonorowana stypendium wójta po raz czwarty.

Taką samą liczbą stypendiów może się pochwalić absolwentka Szkoły Podstawowej w Wilczopolu Kamila Bielak, która w ubiegłym roku zdobyła trzy mistrzowskie tytuły na Zimowych Mistrzostwach Województwa Lubelskiego w wieloboju pływackim i dwa razy była druga w Głównych Mistrzostwach Województwa Lubelskiego stylem klasycznym.

Kolejną pływaczką, która otrzymała stypendium wójta, jest Zuzanna Starkiewicz, która po dwa razy stawała na podium Zimowych Mistrzostw Województwa Lubelskiego i Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostw Młodzików stylem dowolnym. Uczennica Szkoły Podstawowej w Kalinówce została stypendystką po raz drugi.

Hanna Niedziałek zdobyła pierwsze i drugie miejsce w międzynarodowym turnieju w szabli oraz pierwsze miejsce w ogólnopolskim turnieju i Mistrzostwach Województwa Lubelskiego. To drugie stypendium dla szablistki ze Szkoły Podstawowej w Mętowie.

Jej szkolny kolega Mieszko Niedziałek był mistrzem i wicemistrzem Otwartych Mistrzostwach Województwa Lubelskiego w judo.

Kolejną stypendystką jest zapaśniczka Zuzanna Knap ze Szkoły Podstawowej w Kalinówce, która zajęła dwukrotnie pierwsze miejsce w Otwartych Mistrzostwach Województwa Lubelskiego.

Listę stypendystów dopełnia Jakub Kozaczuk, która uczy się w Szkole Podstawowej nr 47 w Lublinie a z drużyną rugby uplasował się na pierwszym miejscu Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików. Ponadto jako lekkoatleta wygrał Otwarte Halowe Zawody Wojewódzkie i Wojewódzkie Zawody LDK w skoku w dal, a także był drugi w Otwartych Mistrzostwach Województwa Lubelskiego w biegu na 60 metrów.

Kolejnych 24 sportowców zasłużyło na nagrody wójta. Podobnie jak w poprzednich latach największą grupę stanowią uczniowie i absolwenci, trenujący JU-JITSU, którzy w 2022 roku zdobywali medale Mistrzostw Polski. Są na tej liście: Ewa Głodowicz, Zuzanna Głodowicz, Natalia Filipek, Nikola Sienkiewicz i Filip Matyjaszek, którzy uczą się w lubelskich szkołach oraz uczniowie i absolwenci SP Wilczopole - Mateusz Sienkiewicz, Szymon Sienkiewicz, Aleksandra Zdunek, Kacper Bielak, Aleksandra Filipek, Natalia Arasim, Oliwia Rubaj, Szymon Zdunek, Wojciech Arasim, Olivia Puchalska, Michał Rubaj, Maria Rybaczek i Kacper Borowiec.

Spośród reprezentantów sztuk walki nagrodę wójta otrzymała również kickbokserka Maja Besztak, która była druga na Mistrzostwach Polski Kadetów i Dzieci oraz w Otwartym Pucharze Polski.

Wśród nagrodzonych jest także 5 tancerzy: Sylwia Grzesiak, Julia Krysa, Natalia Waszyńska, Amelia Paździor i Wojciech Czubacki. Absolwentka SP Wilczopole Sylwia Grzesiak była trzecia na międzynarodowym festiwalu dzieci i młodzieży TOP ART. FESTIVAL. Na tej samej imprezie absolwentka SP Mętów Julia Krysa zajęła miejsca drugie i trzecie. Natalia Waszyńska siedmiokrotnie stawała na podium Ogólnopolskiego Turnieju Tańca i Grand Prix Polski. Amelia Paździor i Wojciech Czybacki z SP Wilczopole, którzy występują w Zespole Tańca Ludowego "Mały Głusk", zajęli trzecie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Tańców Polskich i Ogólnopolskim Turnieju Tańców Polskich.

Podczas wtorkowej sesji nagrody i stypendia wręczali uczniom wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz i przewodnicząca rady gminy Sylwia Jurek.