USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Rolnicy podziękują za plony

Aktualności

Rolnicy podziękują za plony
31.08
2023

Rolnicy podziękują za plony

Kończy się sezon dożynek, podsumowujących tegoroczne żniwa. Rolnicy z gminy Głusk podziękują za zbiory w niedzielę 3 września w Dominowie. Funkcje starostów będą pełnić Aleksandra Ryś i Przemysław Kubaniak, a gwiazdą dożynek będzie zespół "InoRos".

Aleksandra Ryś razem z braćmi i mamą, która jest sołtysem i radną z Kalinówki, prowadzi gospodarstwo ogrodnicze. Zajmuje się przede wszystkim uprawą kwiatów rabatowych i balkonowych oraz chryzantem, a 5 hektarów powierzchni gospodarstwa stanowi plantacja orzechów laskowych. Zawodowo jest studentką 6 roku studiów medycznych na kierunku lekarskim, a od przyszłej jesieni zacznie pracę w szpitalu klinicznym.

Przemysław Kubaniak z żoną i synem mieszka w Wilczopolu Kolonii. Razem z rodzicami prowadzi 50-hektarowe gospodarstwo, w którym uprawia zboża, rzepak, buraki cukrowe, ziemniaki i cebulę. Poza pracą na roli jest sołtysem i czynnym strażakiem OSP Wilczopole.

To właśnie starostowie Aleksandra Ryś i Przemysław Kubaniak poprowadzą w tym roku dożynkowy korowód, który delegacje poszczególnych sołectw i ogrodów działkowych uformują w niedzielne przedpołudnie. O 12.00 na placu przy Urzędzie Gminy w Dominowie rozpocznie się dziękczynna msza święta, po której wójt Jacek Anasiewicz razem ze starostami podzieli tradycyjny bochen chleba, częstując nim dożynkowych gości.

Na tegoroczne święto plonów rolnicy i działkowicze przygotowują 17 wieńców dożynkowych i koszy pełnych kwiatów, owoców i warzyw, które wezmą udział w tradycyjnym konkursie. Najładniejsze kompozycje wybierze jury, w którym po raz pierwszy zasiądą przedstawiciele wszystkich grup wieńcowych.

W części artystycznej to, zgodnie z tradycją, scena będzie należała przede wszystkim do lokalnych artystów. Wystąpią m.in. Orkiestra Dęta Gminy Głusk, Zespół Śpiewaczy "Głuskowianki", dzieci ze szkół w Kalinówce i Prawiednikach oraz Zespół Tańca Ludowego "Mały Głusk", który w tym roku obchodzi 40-lecie. Wśród wykonawców będą również Chór "Con Passione" ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Lublinie, do której uczęszcza wielu uczniów z gminy Głusk, oraz grupa ze Szkoły Tańca Orientalnego "AktivGen" z Lublina.

Wieczorem przed sceną w centrum Dominowa można się spodziewać dużej liczby fanów rocka i folku rodem z Podhala, którzy będą chcieli na żywo zobaczyć i pobawić się z zespołem "InoRos".

Organizatorzy dożynek w zaproszeniu na niedzielne święto kuszą też gości bogatym menu. Przeróżne rodzaje pierogów, bigos, naleśniki z musem malinowym, chleb ze smalcem, ciasta, zupę grzybową, jagodzianki i inne smakołyki będą serwować panie z kół gospodyń z Dominowa, Kalinówki, Kazimierzówki, Majdanu Metowskiego, Metowa, Prawiednik, Wilczopola i Żabiej Woli. Ponadto wójt Jacek Anasiewicz zaprasza na tradycyjną grochówkę, a KGW Wilczopole na pyszności, przyrządzone z "leśnych skarbów" i konkursy, które będą się odbywać na stoisku Lasów Państwowych.

Najmłodsi uczestnicy dożynek będą mogli spędzić popołudnie na zabawach i warsztatach, oferowanych przez miejscową bibliotekę oraz stoisku jednego z dilerów samochodów, który wystawi pojazd do… pomalowania flamastrami.

Tegorocznym dożynkom w Dominowie będzie towarzyszyć zbiórka pieniędzy na leczenie mieszkanki gminy Głusk Rozalki Bobko.


(fot. BCK w Dominowie)

 

https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-rolnicy-podziekuja-za-plony,29467.html

 

Plakat dożynkowy
Powrót