USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Dożynki na jubileusz 10-lecia nowego...

Aktualności

dożynki
05.09
2023

Dożynki na jubileusz 10-lecia nowego centrum gminy

W niedzielę 3 września rolnicy z gminy Głusk po raz 18. świętowali zakończenie żniw na polach i podziękowali za zebrane plony. Niedzielna uroczystość, była połączona z obchodami 10-lecia centrum gminy w Dominowie, które zostało otwarte 8 września 2013 roku.

Dożynkowi goście wspominali wydarzenia sprzed 10 lat m.in. oglądając wystawę fotograficzną, dokumentującą pierwsze święto plonów w Dominowie, a miejscowy zespół śpiewaczy "Głuskowianki" zaprezentował premierowo piosenkę, przygotowaną specjalnie z okazji rocznicy. Tekst napisała nauczycielka języka polskiego ze Szkoły Podstawowej w Kalinówce Joanna Felke, a muzykę skomponował kierownik artystyczny "Głuskowianek" Henryk Skórski.

Funkcje starostów dożynkowych pełnili w tym roku Aleksandra Ryś z Kalinówki i Przemysław Kubaniak z Wilczopola Kolonii, którzy zgodnie z tradycją na uroczystość przyjechali bryczką. Po dotarciu na plac przed urzędem gminy najpierw częstowali gości słodkościami, a potem stanęli na czele korowodu dożynkowego. Ustawiło się w nim 16 delegacji z wieńcami dożynkowymi i koszami, pełnymi warzyw i owoców z miejscowych ogrodów działkowych.

Wszystkie brały udział w konkursie na najładniejsze kompozycje, który tym razem wygrały Nowiny, drugie miejsce zajęły Kliny, a trzecie - Głuszczyzna. Pozostałe delegacje również zostały docenione przez jury, które przyznało im nagrody finansowe i dyplomy.

Starostowie dożynek przynieśli na niedzielne święto bochen chleba, wypieczony z tegorocznych zbóż, który w imieniu władz samorządowych odebrali wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz i przewodnicząca rady gminy Sylwia Jurek. Tę część uroczystości zakończył obrzęd obtańczenia chleba w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego Mały Głusk i prezentacja grup wieńcowych.

 

Głównym punktem dożynek była dziękczynna msza święta. Eucharystii, przygotowanej przez proboszcza parafii św. Jakuba Apostoła w Lublinie księdza Zbigniewa Pietrzelę, przewodniczył rektor kościoła pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela w Lublinie ksiądz kanonik Józef Maciąg.

Wśród gości niedzielnych dożynek byli posłowie Marta Wcisło, Michał Krawczyk i Jan Łopata, poseł Parlamentu Europejskiego Krzysztof Hetman, wiceminister finansów Artur Soboń, wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, starosta lubelski Zdzisław Antoń, przedstawiciele ministra edukacji Przemysława Czarnka i wojewody lubelskiego Lecha Sprawki oraz Anna Augustyniak, reprezentująca prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, która razem z wójtem Jackiem Anasiewiczem wręczała nagrody za najładniejsze wieńce dożynkowe.

 

Tak jak w poprzednich latach część artystyczna była przede wszystkim okazją do zaprezentowania swoich programów przez lokalnych artystów. W tym roku skorzystali z niej: Orkiestra Dęta Gminy Głusk, uczniowie ze szkół w Kalinówce i Prawiednikach, zespół śpiewaczy "Głuskowianki" oraz Zespół Tańca Ludowego "Mały Głusk", który zaprosił też zebranych na koncert z okazji jubileuszu 40-lecia, zaplanowany na 23 września w szkole w Mętowie.

Dożynkowi goście oklaskiwali również chór dziecięcy "Con Passione", działający w Szkole Podstawowej nr 47 w Lublinie, do której uczęszcza wielu uczniów z gminy Głusk, oraz tancerki ze Szkoły Tańca Orientalnego "Aktivgen", prowadzonej przez Iwonę Torbicką.

 

Wieczorem plac przed sceną w centrum Dominowa opanowali fani folku i rocka, którzy bawili się przy energetycznych dźwiękach zespołu "InoRos" z Podhala.

Przez całe niedzielne popołudnie dożynkowi goście raczyli się pierogami, bigosem, ciastami i innymi przysmakami, które przygotowały koła gospodyń wiejskich z Dominowa, Kalinówki, Kazimierzówki, Majdanu Metowskiego, Metowa, Prawiednik, Wilczopola i Żabiej Woli, a KGW Wilczopole oferowało m.in. pyszności, przyrządzone z "leśnych skarbów", na stoisku Lasów Państwowych.

 

Najmłodszym gościom wiele radości sprawiło malowanie flamastrami samochodu, wystawionego przez jednego z lubelskich dilerów oraz warsztaty, organizowane przez Bibliotekę - Centrum Kultury w Dominowie.

Tegorocznym dożynkom towarzyszyła zbiórka pieniędzy na leczenie mieszkanki gminy Głusk Rozalki Bobko, która razem z najbliższymi była na niedzielnym festynie. Wolontariusze zbierali dobrowolne datki do puszek, ale darczyńcy wciąż mogą pomóc dziewczynce chorej na pęcherzowe oddzielanie się naskórka, dokonując wpłat na konto. Pieniądze zbiera Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą, na rachunku o numerze: 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994, tytuł przelewu: 37141 Bobko Rozalia darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

Powrót