USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Mieszkańcy wygrali dla gminy 2,5 mln

Aktualności

plakat z informacjami
17.10
2023

Mieszkańcy wygrali dla gminy 2,5 mln

W niedzielnych wyborach parlamentarnych największa frekwencja w powiecie lubelskim była w gminie Głusk. To ona w nagrodę otrzyma tak zwany Bonus Frekwencyjny dla gmin do 20 tysięcy mieszkańców o łącznej wartości 2,5 milionów złotych.

Na tę kwotę składa się  250 tysięcy złotych na działalność kół gospodyń wiejskich i orkiestr dętych, 250 tysięcy złotych dla klubów sportowych oraz po 1 milionie na remizy OSP i dowolny cel, wybrany przez samorząd.

W minioną niedzielę w gminie Głusk głosowało 81,05 procenta uprawnionych, przy średniej frekwencji w powiecie 74,21 procenta.

Wójt Jacek Anasiewicz nie ukrywa, że jest zaskoczony takim wynikiem i cieszy się z nagrody. - Nie mamy jeszcze planów na wykorzystanie dodatkowych środków, ale na pewno postaramy się rozdysponować je tak, by uhonorować mieszkańców najbardziej aktywnych miejscowości, bo to oni zapracowali na tę nagrodę - deklaruje w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową Jacek Anasiewicz.

Jego zdaniem wpływ na wysoką frekwencję mogła mieć większa niż w poprzednich wyborach liczba obwodów do głosowania. - Wcześniej mieliśmy ich sześć, a teraz jedenaście. To mogło dodatkowo zmobilizować wyborców - dodaje wójt Anasiewicz.

Poza Głuskiem żadnej innej gminie w powiecie lubelskim nie udało się przekroczyć 80 procentowego progu frekwencji. Najbliżej była Konopnica - 79,41, Jastków - 77,91 i Niemce - 77,58 procenta. Natomiast 60 procent i więcej uprawnionych do głosowania pojawiło się przy urnach we wszystkich 16 gminach powiatu lubelskiego.


(fot. gov.pl)

https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-mieszkancy-wygrali-dla-gminy-2-5-mln,29718.html?p=1

 

Powrót