USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Trzeci Zjazd KGW

Aktualności

łuk z balonów
25.10
2023

Trzeci Zjazd KGW

W gminie Głusk działa 11 kół gospodyń wiejskich, które zrzeszają ponad 500 członków. Organizują festyny, imprezy okoliczności, kiermasze i wiele innych wydarzeń, a raz w roku spotykają się na zjeździe, który jest okazją do wymiany doświadczeń oraz pochwalenia się sukcesami czy zdolnościami artystycznymi. W miniony weekend odbył się już trzeci Zjazd KGW z gminy Głusk, w którym wzięło udział około 200 gości.

Symbolicznego otwarcia spotkania, które odbyło się w sobotę 21 października w Domu Weselnym "Awangarda", dokonał wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz, a jedną z atrakcji był pierwszy Pokaz Mody Recyklingowej. W roli modelek wystąpiły przedstawicielki dziewięciu KGW, a najciekawszą kreację zaprezentowała Teresa Dąbrowska z Domu Mody KGW Mętów. Przedstawicielki poszczególnych kół doceniły jej suknię w stylu "prawie" hiszpańskim, wykonaną z gminnych gazet i bandaża. Dodatkowym atutem modeliki był fascynator z płyty CD i sznurka jutowego oraz oryginalna biżuteria. Pozostałe przedstawicielki KGW prezentowały się w strojach, wykonanych m.in. z folii bąbelkowej, kartonu, plastikowych nakrętek, papierowych kubeczków, worków na śmieci, a nawet… siatki po ziemniakach czy kapsli.

Niemniej emocji dostarczył gościom konkurs dojenia krowy, w którym w roli ekonoma wystąpił sekretarz gminy Głusk Bogusław Kukuryk. Zwycięzcą rywalizacji okazał się przedstawiciel KGW Kalinówka, drugie miejsce zajęła reprezentantka KGW Majdan Mętowski, a podium uzupełniała członkini KGW Kliny.

Program spotkania dopełnił pokaz dań z zastosowaniem carvingu oraz wystawa wyrobów rękodzielniczych, wykonanych przez członków KGW.

Wśród gości trzeciego Zjazdu KGW z gminy Głusk byli Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, wiceprzewodniczący sejmiku Marek Wojciechowski, reprezentująca prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka Anna Augustyniak i dyrektor Spółdzielczego Banku Powiatowego w Piaskach Małgorzata Samborska. Gminę Głusk, oprócz wójta Jacka Anasiewicza, reprezentowali przewodnicząca rady Sylwia Jurek z radnymi, zastępca wójta Łukasz Wójtowicz, skarbnik gminy Agnieszka Ciszewska, dyrektor Samorządowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół Anna Grzywaczewska, kierownik Gminnego ośrodka Pomocy Społecznej Agnieszka Bolibok, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji Gminy Głusk Agnieszka Potępska i prezes Gminnego Zakładu Komunalnego Głusk Adam Kuna.

Imprezę poprowadziły koordynatorka KGW w gminie Głusk Urszula Paździor i Jadwiga Szkołut z Biblioteki - Centrum Kultury w Dominowie.

Najstarszym spośród 11 kół gospodyń w gminie jest KGW w Mętowie, które działa nieprzerwanie od 57 lat i które zrzesza najwięcej, bo 70 kobiet. Najliczniejszą męską reprezentację ma KGW Kalinówka, w której członkami jest 18 mężczyzn. Na 11 kół w jednym przewodniczącym jest mężczyzna. Taką funkcję w KGW Głuszczyzna pełni sołtys Henryk Mituła.

https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-trzeci-zjazd-kgw-foto,29757,1.html

 

 

 

Powrót