USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Będą nowe stawki podatkowe i inwestycje

Aktualności

pieniądze
02.11
2023

Będą nowe stawki podatkowe i inwestycje

Gmina Głusk jako jedna z pierwszych w regionie uchwaliła we wtorek 31 października podatki lokalne na 2024 rok. Większość stawek wzrośnie średnio o 6 procent.

- Radni zadecydowali, że podwyżka będzie niższa nawet od wskaźnika inflacji, a to m.in. przy stale rosnących wydatkach bieżących, będzie mieć wpływ na poziom inwestycji. By utrzymać dotychczasowe tempo rozwoju trzeba liczyć na to, że nowy rząd zapewni samorządom większe dochody - ocenia wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz.

Podczas wtorkowej sesji radni obniżyli cenę kwintala żyta, potrzebną do ustalenia wysokości podatku rolnego, podaną przez GUS z 89 złotych 63 groszy na 51 złotych. To oznacza, że w przyszłym roku podatek rolny będzie wynosić 127 złotych 50 groszy za hektar przeliczeniowy, zamiast obecnych 120 złotych.

Podatek od budynków mieszkalnych wzrośnie z 86 do 91 groszy za metr kwadratowy, od budynków związanych z działalnością gospodarczą - z 22 złotych 26 groszy do 23 złotych 60 groszy za metr kwadratowy, od gruntów związanych z taką działalnością - z 99 groszy do złotówki i 5 groszy, a od pozostałych gruntów - z 54 do 57 groszy.

Rada Gminy Głusk postanowiła również, że przez kolejny rok na targowisku w Dominowie opłata nie będzie pobierana.

Ponadto podczas wtorkowej sesji radni wpisali do Wieloletniej Prognozy Finansowej dwa zadania, na które będzie chciała pozyskać dotacje z funduszy unijnych. Chodzi o 2 miliony 300 tysięcy złotych na zagospodarowanie zabytkowego parku w Dominowie i 1,5 miliona na zakup mieszkań wspomaganych dla osób w trudnej sytuacji życiowej. Decyzja rady była potrzebna, by jeszcze w tym roku gmina mogła złożyć wnioski o przyznanie dofinansowania. Jeśli je otrzyma prace w parku w Dominowie będą prowadzone w latach 2024 - 2025, a zakup mieszkań jest planowany na lata 2024 - 2026.

https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-beda-nowe-stawki-podatkowe-i-inwestycje,29785.html?p=1

 

Powrót