USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Gmina wciąż najlepsza do życia

Aktualności

Gmina wciąż najlepsza do życia
17.11
2023

Gmina wciąż najlepsza do życia

Kolejny rok z rzędu gmina Głusk okazała się najlepszą „Gminą Dobrą do Życia” w województwie lubelskim. Tak uznali autorzy prestiżowego rankingu, przygotowanego na zlecenie Serwisu Samorządowego Polskiej Agencji Prasowej, którego wyniki zostały ogłoszone w czwartek 16 listopada podczas gali w w Warszawie.

W zestawieniu krajowym Gmina Głusk zajęła 60 miejsce, co oznacza awans w porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem, o sześć pozycji.

Podium wojewódzkie nie zmieniło się. Za Gminą Głusk tak jak przed rokiem znalazły się Lublin i Świdnik. W kategorii "strefy podmiejskie miast na prawach powiatu" Głusk wyprzedził Świdnik i Konopnicę, która zajęła szóste miejsce w województwie.

Zadowolenia z wyników rankingu nie kryje wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz, który podkreśla, że to efekt pracy zespołu urzędników, którzy dobrze wypełniają swoje obowiązki, zgodnej współpracy z radnymi i pozytywnej oceny mieszkańcy, doceniających wysiłki na rzecz rozwoju gminy. - Ubiegłoroczny sukces nie spowodował zmian w naszym podejściu do realizacji potrzeb naszych mieszkańców. Staramy się to robić od wielu lat i to przynosi efekty. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda się utrzymać dotychczasowe tempo rozwoju - dodaje w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową Jacek Anasiewicz.

Ranking, który opracował prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk, uwzględnia wszystkie 2477 gmin w Polsce.

Autorzy zestawienia opracowali je na podstawie 63 wskaźników, pokazujących jakość życia mieszkańców. Pod uwagę brali m.in.: poziom edukacji, dochody własne gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca, infrastrukturę kulturalną, przeciętne wynagrodzenie czy walory estetyczne krajobrazu. Wszystkie razem tworzyły "Wskaźnik Jakości Życia", który decydował o pozycji w rankingu.

Gmina Głusk zdobyła 60 punktów, Lublin - 58, 72, a Świdnik - 57,43.

(fot. UG Głusk)

https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-gmina-wciaz-najlepsza-do-zycia-foto,29876,1.html

 

Powrót