USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Historyczny wyczyn sportowców z SP...

Aktualności

Cztery osoby stoją przed banerem z logotypami, trzymając certyfikat. W tle widoczne są symbole gminne i firmowe.
30.11
2023

Historyczny wyczyn sportowców z SP Kalinówka

Szkoła Podstawowa im. 100-lecia Niepodległości Polski w Kalinówce w gminie Głusk zajęła dziewiąte miejsce w Wojewódzkim Współzawodnictwie Szkół Igrzysk Dzieci w roku szkolnym 2022/2023. To drugi przypadek w ciągu ostatnich 40 lat, by w pierwszej dziesiątce zestawienia znalazła się placówka wiejska z powiatu lubelskiego.

O sukcesie uczniów poinformował przewodniczący Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego Powiatu Lubelskiego Ireneusz Rapa, który podczas sesji rady gminy we wtorek 28 listopada, razem z wójtem gminy Głusk Jackiem Anasiewiczem, wręczył specjalną statuetkę dyrektor SP w Kalinówce Małgorzacie Guellard. Towarzyszył jej jeden z nauczycieli wychowania fizycznego Paweł Tokarski, który wspólnie z Michałem Chylińskim i Arturem Iwanem był współtwórcą sportowych sukcesów uczniów z Kalinówki. 

Współzawodnictwo sportowe w szkołach podstawowych odbywa się w dwóch kategoriach. Uczniowie z klas IV - VI rywalizują w Igrzyskach Dzieci, a ich starsi koledzy z Igrzyskach Młodzieży Szkolnej. Przez cały rok szkolny młodzi sportowcy biorą udział w turniejach, organizowanych w grach zespołowych i dyscyplinach indywidualnych. Sa to m.in. piłka nożna, siatkówka, piłka ręczna, koszykówka, pływanie, biegi przełajowe, unihokej czy konkurencje lekkoatletyczne. Do ogólnego zestawienia wlicza się punkty z zawodów co najmniej rejonowych, ale, by się w nich znaleźć, trzeba wcześniej awansować z turniejów powiatowych. - W poprzednim roku szkolnym w Igrzyskach Dzieci brali udział uczniowie urodzeni w 2010 roku i młodsi. W naszym przypadku najlepiej prezentowały się się dziewczęce reprezentacje w grach zespołowych. W każdej byliśmy mistrzami powiatu, a w kilku stawaliśmy na pierwszym stopniu w turniejach wojewódzkich - podkreślają opiekunowie sportowców z SP w Kalinówce.

Dodają przy tym, że osiągnięcie dobrych wyników we współzawodnictwie wojewódzkim w poprzednich latach było ograniczone, ponieważ m.in. ze względów finansowych uczniowie nie mogli startować we wszystkich zawodach i tym samym nie mogli zdobywać punktów do klasyfikacji generalnej. Dzięki wsparciu gminnego samorządu w poprzednim roku szkolnym częstotliwość wyjazdów była zdecydowanie większa, co w połączeniu z ambitną postawą młodych sportowców i systematyczną pracą ich opiekunów, dało efekt w postaci pierwszej "10-tki" w województwie.

(fot. SP w Kalinówce)
 

https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-historyczny-wyczyn-sportowcow-z-sp-kalinowka,29956.html?p=1

 

Powrót