USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Uczeń z Mętowa wśród najlepszych w kraju

Aktualności

Osoba stoi na scenie trzymając certyfikat, za nią widać logo organizatorów wydarzenia, jest oświetlona reflektorami.
18.12
2023

Uczeń z Mętowa wśród najlepszych w kraju

Sukces Tymoteusza Oprusa ze Szkoły Podstawowej w Mętowie w ogólnopolskim konkursie historycznym „Wolna Elekcja”, organizowanym przez Muzeum Historii Polski i Fundację na Rzecz Wielkich Historii. W finale krajowym, który odbył się w piątek 15 grudnia w Warszawie, rywalizowało 43 uczniów klas siódmych i ósmych podstawówek oraz szkół średnich.

Konkurs składał się z trzech etapów. Jego uczestnicy brali udział w grze karcianej, w której przenosząc w realia pierwszej wolnej elekcji w historii Rzeczypospolitej Polskiej, oprócz znajomości historii, musieli się wykazać zdolnościami strategicznego myślenia oraz prowadzenia negocjacji i zawierania sojuszy.


W eliminacjach szkolnych, które w Mętowie odbyły się w październiku, wzięło udział 15 uczniów, po 5 z dwóch klas siódmych i jednej ósmej, choć chętnych było więcej. Nominację do etapu regionalnego w Lublinie zdobyła najlepsza trójka, w której oprócz Tymoteusza Oprusa znaleźli się Filip Dąbrowski i Nina Pęcak. W sumie w eliminacjach regionalnych wzięło udział 23 uczniów z ośmiu szkół, a do finału krajowego awansowało tylko dwóch uczniów z województwa lubelskiego, w tym ósmoklasista z Mętowa i jego kolega z Ryk.

W piątkowym finale w Muzeum Historii Polski w Warszawie Tymoteuszowi Oprusowi towarzyszyli - mama, dziadek i nauczycielka prowadząca z SP w Mętowie Małgorzata Wojtyła Drwal. - Wygrać się nie udało, ale już samo znalezienie się w gronie najlepszych uczniów z całego kraju jest ogromnym osiągnięciem. Tym bardziej, że w finale uczniowie szkół podstawowych i średnich rywalizowali w jednej grupie. Zarówno uczestnicy, jak i ich opiekunowie chwalili formułę konkursu, który nie był zwykłym testem wiedzy, a uczniowie musieli się wykazać różnymi zdolnościami, w tym interpersonalnymi - powiedziała Informacyjnej Agencji Samorządowej Małgorzata Wojtyła-Drwal tuż po piątkowych zmaganiach w stolicy. Podkreśliła przy tym, że choć konkurs się zakończył, to gra strategiczna "Wolna Elekcja" w szkole w Mętowie została i wciąż cieszy się dużym powodzeniem wśród uczniów.

Konkurs został zorganizowany z okazji 450. rocznicy pierwszej wolnej elekcji z 1573 roku. Była to trzecia edycja konkursowych zmagań, ale szkoła z Mętowa wzięła w nich udział po raz pierwszy.

W tym roku w "Wolną Elekcję" zagrało łącznie 5 tysięcy uczniów, a zwycięzcą okazał się licealista z Koszalina.

https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-uczen-z-metowa-wsrod-najlepszych-w-kraju-foto,30060,1.html

 

(fot. SP w Mętowie)

Powrót