USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Zima jest groźna. Trzeba reagować!

Aktualności

Zima. Zasypana śniegiem droga przyozdobiona szeregiem obciążonych śniegiem drzew, niebo błękitne z niewielkimi chmurami.
12.01
2024

Zima jest groźna. Trzeba reagować!

Zima nie odpuszcza, dlatego wciąż aktualne są apele o czujność, a w razie potrzeby pomoc samotnym sąsiadom, osobom, które siedzą na mrozie na ławkach czy leżą na chodnikach. Czasami wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy, aby uratować czyjeś zdrowie lub życie.

I nie jest to pusty slogan, co przed kilkoma dniami udowodnił sekretarz gminy Głusk Bogusław Kukuryk. Jadąc do pracy uratował mężczyznę, leżącego w przydrożnym rowie.

- Był cały zziębnięty. Miał na sobie raczej letnie ubranie i prawie nie było z nim kontaktu. Zabrałem go do samochodu, ogrzałem i wezwałem karetkę, która zabrała go do szpitala - relacjonuje w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową Bogusław Kukuryk.

Jak sam podkreśla jego reakcja była odruchowa i naturalna, ale jednocześnie apeluje do wszystkich, by zwracali uwagę na sąsiadów, czy inne osoby, które nie radzą sobie w trudnych, zimowych warunkach. - Czasem wystarczy zapytać czy nie trzeba zrobić zakupów, kupić leków albo zapewnić opał - dodaje Bogusław Kukuryk.

Sekretarz przypomina, że w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie działa bezpłatna, całodobowa infolinia pod numerem 987, pod którym można uzyskać adresy i telefony placówek, świadczących pomoc osobom bezdomnym. Lista schronisk i noclegowni jest także dostępna na stronie internetowej: luwwlublinie.bip.gov.pl. Infolinię obsługują pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, którzy współpracują ze służbami, udzielającymi wsparcia osobom potrzebującym.

W przypadku zagrożenia zdrowia i życia, pomoc można uzyskać także pod numerem alarmowym 112 lub pod numerem Straży Miejskiej - 986.

Informację o obywatelskiej postawie sekretarza gminy Głusk m.in. na kontakt@ias24.eu przekazał jeden z użytkowników portalu. W wiadomości do urzędu gminy zwrócił się również do wójta Jacka Anasiewicza o przyznanie nagrody specjalnej. Zaraz po interwencji sekretarza wójt podziękował mu oficjalnie za pomoc mężczyźnie podczas spotkania z sołtysami. Na pytanie w sprawie ewentualnej nagrody Jacek Anasiewicz odpowiedział, że rozważy propozycję, ale ostatecznej decyzji jeszcze nie podjął. Sam sekretarz podkreśla, że nie zrobił tego dla nagrody, ale ma nadzieję, że ten przypadek sprawi, iż będziemy bardziej zwracać uwagę na osoby, które żyją wokół nas.

https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-zima-jest-grozna-trzeba-reagowac,30185.html?p=1

 

 

Powrót