USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Nowa forma wsparcia dla potrzebujących

Aktualności

Opis alternatywny: Młoda kobieta w niebieskim swetrze pomaga starszej pani z siwymi włosami używać chodzika w jasnym wnętrzu domu.
01.03
2024

Nowa forma wsparcia dla potrzebujących

Samotni mieszkańcy gminy Głusk, którzy ze względu na wiek, chorobę albo z innych powodów wymagają wsparcia innych osób, będą mogli korzystać z usług sąsiedzkich. Mogą one być przyznane także osobom, dla których wsparcie w postaci usług sąsiedzkich będzie mieć charakter uzupełniający opiekę sprawowaną przez rodzinę oraz wspólnie niezamieszkującego małżonka, wstępnych i zstępnych.

To nowa forma pomocy, z której gminy mogą, ale nie muszą korzystać od listopada ubiegłego roku. Rada Gminy Głusk zgodziła się na wprowadzenie takiego rozwiązania, przyjmując odpowiednią uchwałę na sesji w czwartek 29 lutego.

Zgodnie z przepisami ustawowymi z usług sąsiedzkich mogą korzystać osoby, które samotnie prowadzą gospodarstwo domowe, nie mają małżonka, ani zstępnych czy wstępnych, czyli dzieci, wnuków, rodziców lub dziadków. Nowa forma wsparcia jest adresowana głównie do osób starszych, które wymagają na przykład pomocy przy zrobieniu zakupów czy sprzątaniu mieszkania albo realizacji podstawowych czynności w zakresie opieki higieniczno-pielęgnacyjnej.
--
Mogą ją świadczyć osoby blisko mieszkające, które za świadczenie usług sąsiedzkich są wynagradzane finansowo. Mogą to być wyłącznie osoby dorosłe, które nie są członkami rodziny, oświadczyły, że są zdolne pod kątem psychofizycznym do świadczenia tego typu usług, przeszły szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz te, które zostały zaakceptowane przez organizatora usług i osobę, wymagającą wsparcia.

Usługi sąsiedzkie są odpłatną formą wsparcia, a wysokość wynagrodzenia dla świadczących taką pomoc, zależy od dochodu osoby, którą się opiekują. W szczególnych przypadkach korzystanie z usług sąsiedzkich może być bezpłatne.

Szczegółowe warunki, które trzeba spełniać, by móc korzystać i świadczyć nowe usługi, w tym wysokość wynagrodzenia, są określone w ustawie o pomocy społecznej i uchwale Rady Gminy Głusk, przyjętej na czwartkowej sesji. Nowe przepisy wejdą w życie po 14 dniach od jej ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.

Gminy, które zdecydują się na realizację usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich, mogą się starać o dodatkowe środki na ich realizację z programu "Korpus Wsparcia Seniorów". Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Głusku już wystąpił o takie dofinansowanie.


(fot. gov.pl)

https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-nowa-forma-wsparcia-dla-potrzebujacych,30438.html?p=1

 

Powrót